Yer Mahallesi Agro turizm merkezi oluyor

Arsa Mahallesi Agro turizm merkezi oluyor

Seydikemer Arsa Mahallesi’nde bu sene 6’ncısı düzenlenen Anadan Görme Bağbozumu Şenliğinde üzümler toplandı, kazanlarda pekmez kaynatıldı, yeryüzü ongun eser yetiştiricilerine ödüller verildi.

MUĞLA – Muğla’nın Seydikemer İlçesi Yer Mahallesi’nde 6’ncı Bağbozumu Şenliği gerçekleştirildi. Etkinlikte bildirme gür üzüm ve elma üreticisi seçildi. Şenlikte geleneksel yöntemlerle pekmez yapımı üstelik gelen konuklara gösterildi.

Şenliğe Muğla Valisi Orhan Semiz, Yargıtay 7’inci Ceza Dairesi Üyesi Başsavcı Fehmi Tosun, Seydikemer Kaymakamı Ayhan Yazgan, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Hazar Saylak, Seydikemer Şehremini Yakup Otgöz, STK temsilcileri, kaynak başkanları, muhtarlar, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

“Turistleri hasat ile buluşturmak zorundayız”

Kooperatifin önemine değinen Muğla Ekincilik ve Orman İl Müdürü Sulh Saylak, “Dünyada ve ülkemizde Rusya- Ukrayna savaşı, pandemi derke, yükselen üretim girdilerinde sizleri daha faal geçirmek üzere hep alay malay ayrımsız yapı altında toplanırsak, istihsal girdi maliyetlerini üstelik aşağıya düşürmüş oluruz. Ürünümüzün pazarlamasını çokça dana bol koşullarda yapmış oluruz. Yer köyündeki bu hasatta Fethiye’de kalan Seydikemer’e mevrut turistleri burası ile katiyen buluşturmak zorundayız. Lüzumlu elma hasadında, gerekse üzüm hasadında, bölgedeki antika kentlerle birçok yerde YİKOB aracılığı ile kazı yapıyoruz. Bu hem ürününüzün henüz bereketli fiyatlarla satışı emretmek, hem birlikte bölgenin alternatif turizm alanı. Bu anlamda tığ Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte Sayın valimizin talimatları ile agro turizm, tarım turizmi, afiyet turizmi diye alanlarımızı çeşitlendiriyoruz. Bu konuda bütün STK’larımız ile üreticilerimiz ile bütün ile kuma çalışmaya ve üreticilerimizi de yardım vermeye davet ediyoruz” dedi.

SU kaynaklarının arttırılması amacıyla destek veriyoruz”

Seydikemer ve Fethiye’nin ayrımsız tarım ve turizm destinasyonu olduğunu tamlayan Muğla Valisi Orhan Semiz, “Seydikemer deyince, Fethiye ile birlikte ayrımsız tarım ve turizm destinasyonu, Tıpkısı zamanda doğanın ve kültürün benzeri arada olduğu eşsiz tıpkı hazine yerine bakıyoruz bu bölgeye. Üzümün, elmanın başkenti, zirai üretimin başkenti. Bağımlı meyvecilik gündeme gelince suyun bile önemi çokça. Arkadaşlarımız Kaza, uray DSİ Mıntıka Müdürlüğü ile alay malay buranın akarsu ihtiyacını yer güdük zamanda maksimum tıpkı şekilde arttıracak çalışmaları imza atmakta. Biz dahi Muğla Valiliği Envestisman İzleme Eş Güdüm Başkanlığı yerine maddi ve manevi desteğimizi veriyoruz” dedi.

Üzüm hasadı

Seydikemer Arsa Mahallesi 6’ncı Bağbozumu şenliğinde yer dolgunca üzüm dalında Emre Uçan birinci olurken, Elma dalında ise Halil Ünal bir numara oldu. Anadan Görme yöntemlerle pekmez yapımını anlatan avrat yetiştirici Safiye Uçan protokolle birlikte pekmez kaynattı. Izlence üzüm bağlarında protokolün üreticilerle alay malay hasat yapması ile sonuç buldu.

Share: