Yer Sarsıntısı uzmanından Van ve çevresine eleştiri uyarı: Akıbet dönemlerde ruh arttı

Van YYÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Mustafa Toker, Van bölgesindeki sarsıntı aktivitelerinin arttığını açıkladı. Van’da oluşan depremler ve ahir artçı şoklarla ilgili matematik modelleme özne Toker İran’ın Khoy kentinde meydana mevrut depremle alay malay bölgede meydana mevrut son depremlerle ilişik açıklamalarda bulundu. Toker, bu durumun bölgede yer sarsıntısı vuku indeksinin yoğunlaştığını gösterdiğini söyledi.

“DEPREM KÜMELENMELERİ HAREKETLİLİĞİN ARTTIĞINA İŞARET”

Doç. Dr. Mustafa Toker, konuya ait açıklamasında seçkin fayın apayrı tıpkı fayı tetiklemek zorunda olmadığının altını çizdi. Bölgede son aylarda alçak bire bir deprem aktivitesinin olmaya başladığını ifade eden Toker, “En Üst Urumiye Gölü’nün kuzeyinde tıpkısı inatçı fayın kırılmasına şahit olduk. Geçtiğimiz günlerde Kars- Ardahan bölgesinde depreme şahit olduk. Bundan 3 kamer önce ise Erçek Gölü’nün kuzeyinde istikamet atımlı depreme, gene 6 kamer ilk Çarpanak Kem Adası açıklarında şahit olduğumuz deprem kümelenmeleri, bölgedeki hareketliliğin arttığını bize gösteriyor” dedi.

CİDDİ BİR HASAR VERMESİ ÖNGÖRÜLMÜYOR

Sürekli yerine Şarki Rum Platosu ve Kuzey Batı İran Platosu arasında ayrımlı karakterlerde inatçı ve istikamet atımlı faylar oluşmak amacıyla depremlere tanık olmaya başladıklarını anımsatan Toker, “Bu hareketlilikle beraber 4’den büyük, 5 buçuktan süfli kalkmak için ayrımsız haddinden fazla yer sarsıntısı aktivitesi oluyor. Gün Doğusu Anadolu Platosu ile Yıldız Batı İran Platosunu yegâne tıpkısı ana kara olarak düşünürsek buralarda alçak aynı deprem aktivitesinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu depremleri sismik risk açısından değerlendirirsek bu depremlerin bölgeye ağır sıklet bire bir hasar vermesini beklenen görmüyoruz. Ancak bu bölgedeki hareketliliğin bitmeme ettiğini gösteriyor. Sarsinti oluş indeksinin yoğunlaştığını gösteriyor” diye konuştu.

Share: