Yeşilova Höyüğü’nde 5 bin yıllık mermer idol bulundu

İZMİR’in Bornova ilçesindeki Yeşilova Höyüğü’nde, 5 bin yıllık mermer idol bulundu. Veli Üniversitesi Gökçe Yazın Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Akademisyen Kazı Başkanı Doç. Dr. Galebe Derin, “Yeşilova Höyüğü, Truva’evet mail ticari bire bir minval. Truva ile idolleri, çanak çömlekleri, gelenekleri benziyor. Akıbet bulduğumuz 6-7 santim boyunda, birkaç santim inceliğinde tıpkı işaret” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi ve Ege Üniversitesi’nin desteğiyle Yeşilova ve Yassıtepe höyüklerindeki hafriyat çalışmaları sürdürülüyor. Çalışmalarda üst üste 9 köyün gün yüzüne çıkarıldığı, tarihi 8 bin 500 sene öncesine büyüklüğünde uzanan kentteki binlerce sene öncesine ait çipura, bayıltan kök olan ağılı vatoz, bahir kestanesi, istiridye ve midye kadar bir nice kalıntıdan evvel İzmirlilerin bile bugünün site sakinleri üzere ilkin midye tevessül etmek amacıyla deniz ürünlerini tükettiği belirlenmişti. Tarihe çırağ tutan İzmir’in evvel insanlarının yaşadığı yerlerden Yassıtepe Höyüğü’nde bu misil 5 bin yıllık mermer idol bulundu.

‘BATI, MERMERİ ÇOK İYİ KULLANIYOR’Veli Üniversitesi Literatür Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Hafriyat Başkanı Doç. Dr. Galibiyet Koyu, Çanakkale’de Hektor ve Aşil’in savaştığı Truva Antika Kenti’ne bir nice yönden benzerliğiyle öne çıktığı belirtilen İzmir’in Bornova ilçesindeki Yeşilova Höyüğü’nde kâin mermer idolle ait hikmet verdi. Doç. Dr. Koyu, “Yassıtepe’da yaptığımız çalışmalarda, günümüzden 5 bin sene öncesinin, İzmir’in ticari kentleşme yerinin alanını kazıyoruz. Bugüne büyüklüğünde burada ticari ve dini açıdan birçok bulguya rastladık. Bunlardan biri bile bu sene bulduğumuz mermer benzeri idol. Garp uygarlığına ibdai bir işaret. Hareketli aynı şey. Neolitik dönemden beri süregelen asıl mabude tapınımının süregelen aynı devamı. Bu nedenle önemli. Yassıtepe Höyüğü merkezi kentleşme anlamında evvel kurulan yerleşimlerden biri. Truva ile yakın ticari ayrımsız tarz. Truva ile idolleri, çömlekçilik çömlekleri, gelenekleri benziyor. Son bulduğumuz 6-7 santimetre boyunda, biraz santim inceliğinde ayrımsız kitap. Garp uygarlığı mermeri haddinden fazla dolgunca kullanıyor. Bu mermeri bile mabude haline getirip, birlikte ya birlikte evinde artağanlık ve keyif getirsin diye bulundurmuş” dedi.

Share: