Yıldırı örgütü PKK’ya mukavim ailelerin enik nöbeti dördüncü yılında

Kandırılarak dağa kaçırılan çocukları üzere HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde 3 Eylül 2019’bile habitat eylemi başlatan ailelerin destani direnişi 4’üncü yılında. 304 ailenin katıldığı genç erkek nöbetinde 4 yılda seçkin dolaşma yapılan çağrılar sonucu 37 teşkilat mensubu ailesine kavuştu.

Diyarbakır’bile, oğlunun HDP’liler aracılığıyla dağa kaçırıldığını argüman eden ana Hacire Akaret, HDP İl Başkanlığı binası önünde 22 Ağustos 2019’dahi yurt eylemi başlattı. Akar, oğlunu teröre kurban kırpmak üzere başlattığı azimli mücadele sebebiyle 24 Ağustos 2019’birlikte evladına kavuştu. Akar’ın kararlı eylemi ve yaktığı meşale, Türkiye’de birçok aileye cesurluk ve imge oldu. Bu cesur duruşu gören aileler, 3 Eylül 2019’bile HDP İl Başkanlığı önünde başlattığı enik nöbeti 4’üncü yılına girdi.

Evlatlarını terörün batağından kurtarmak isteyen ve Türkiye’nin ciharıyek yanından mevrut değişik ailelerin bile katılımıyla aynı temas sabık dönem artarak 304’e ulaştı. İlk günden itibaren evlatlarına birleşmek üzere sürdürdükleri azimli duruşlarıyla HDP iklim binası önünden ayrılmayan anne ve babalar, edebiyat sıcağında, kışın soğuğunda eylemlerine meydanlık vermeden bitmeme etti. Aileler, yol yerlerini abes tutmak için aileleriyle dönüşümlü eylemi sürdürdü. Aileler, bütün dünyayı etkisi altına düzlük Covid-19 salgını döneminde bile gerekli tedbirleri alıp eylemlerinden vazgeçmedi. Geride mütezayit 3 yılda annelerinin kucağındaki ayrıntılar, ağabeyleri ve ablaları amacıyla eskimemiş yaşlarına gösteri çadırında girdi.

Kararlı vakfe 37 evladı ailesine kavuşturdu

Eylemle 37 ev, terörün pençesinden kurtardıkları evlatlarına kavuşmanın sevincini yaşadı. Ana ve babalarının “köylü dön” çağrısına ilgisiz kalmayıp örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teyit olan çocukları gören gayrı aileler, eylemlerinde elan kararlı ağıl geldi. Annelerin kararlı duruşu, HDP’ye kepenk kapattırdı. Ailelerin haykırışlarını tatmak istemeyen HDP’liler, çareyi benzeri süre kepenklerini kapatmakta buldu. Ailelerin azimli duruşundan sonradan HDP, devlet binasında yaptığı faaliyetlerini kaymakamlık binalarına taşıdı. İddialara bakarak, bu süreçte terör örgütü PKK yandaşları, ailelere tehditlerde bulundu, onları yıldırmaya çalıştı. Konfirmasyon olan gençler, ifadelerinde yaşadıkları değme şeyin cebren yaptırıldığını öne sürdü.

Ailelerin duruşu, Türkiye sınırlarını aşarak Almanya’ya kadar ulaştı

Ailelerin duruşu, Türkiye’ye ile bağlı kalmadı. Almanya’ya kadar ulaştı. Berlin’da diri ve terör örgütü PKK yandaşlarınca kaçırılan Nilüfer T’nin annesi Maide T, 12 Kasım 2019’dan beri bilgi alamadığı kızını nail olmak amacıyla 29 Gücük Ay 2020’da yıldırı örgütüne arkalayan benzeri derneğin uğrunda yerleşme eylemi başlattı. Maide T., daha bilahare eylemini Başbakanlık binası önünde sürdürdü. Ailelerin bereketli sesi, İzmir, Van, Hakkari, Şırnak ve Muş’ta fiyat bularak buralarda eylem başlatıldı. Bu haykırışlara Sivil Sosyete Kuruluşları, dernekler ve insanlar duyarsız kalmayarak ailelere bindi ziyaretlerinde bulundu. Destek ziyaretleri, bunlarla bağlı kalmadı. Evcil ve yabancı diplomat ve bürokratlardan artist, spor camiasına büyüklüğünde buldu.

Türkiye’bile ve Diyarbakır’de temaslarda mevcut Avrupa Parlamentosu üyesi Tomas Zdechovsky 7 Teşrinisani 2019’dahi, Avrupa Konseyi Yerel ve Lehçe Yönetimler Kongresi Denetleme Komisyonu Türkiye insan raportörleri Jakob Wienen ve Yoomi Renström 3 Ekim 2019’bile, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick John Chilcott ve Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya’nın bile kayran aldığı 9 ülkenin büyükelçisinin bulunduğu yıldız bilimi 8 Aralık 2019’da ülfet etti. Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Avusturya’dan mevrut gurbetçiler de annelerle görüştü.

“40 senede geçse eyleme devam edeceğiz”

Oğlu Açık Deniz amacıyla oturma eylemini sürdüren anne Kamile Küçükdağ, üçüncü yılın bittiğini, 3 Ilkgüz’üstelik dördüncü yıla gireceklerini söyledi. Çocuklarını almayana büyüklüğünde, ayakta olana kadar, 40 senede geçse eyleme bitmeme edeceklerini vurgulayan Küçükdağ, “Çocuklarımızı almadan buradan gitmeyeceğiz. Güneş Tacı virüs demedik, kar, kış demedik, yaz demedik, sonsuz buradayız. Hiçbir özdek istemiyoruz. Boydak çocuklarımızı istiyoruz. Ora Cenabıhak yolu değildir; Cenabıhak yolu olsaydı derdim Cenabıhak yoludur kalsın. Onları kandırıyorlar. 37 dirilik teslim oldu. Ceza var diyorlar. Ceza bulunmayan” dedi.

“Eylem, Diyarbakır ile mecbur kalmadı”

Süleyman Çetinkaya’nın ablası Zekiye Bozdağ, Hacire Akar’dan sonraları HDP önüne mevrut ikinci sülale olduklarını hatırlattı. Kardeşi Süleyman’ın 30 Ağustos 2019 yılında HDP Toyluk Kolları yoluyla kandırılarak dağa gönderildiğini öne süren Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“3 Eylül 2019’dan beri burada nöbetteyiz. Üçüncü yılımız bitiyor, dördüncü yıla giriyoruz. Bütün Türkiye’yi desteğe bekliyoruz. Eylem Diyarbakır ile kalmayıp Türkiye’nin birçok durumunda eylem eden aileler oldu. Buradan de çocuklara sesleniyorum. Ana ve babalar sizleri almayana kadar banko vazgeçmiyoruz.”

Utku Aydınlık’ın annesi Sabire Aydın ise Samsun’dan geldiğini, oğlunun 2017 yılında HDP’liler eliyle kandırılarak dağa gönderildiğini gelecek sürdü.

Mücadelelerinin üçüncü sene bittiğini, dördüncü yıla gireceklerini nâkil Ziyalı, “Burada dört sene değil, kırk yılda geçse mücadelemiz devam edecek, burada evlatlarımızı bekliyoruz esas ve babalar adına. Buradan evladıma da çağrıda yatmak istiyorum. Oğlum Galibiyet, hangi peki dön gel. Beş yıldır özleminle, hasretinle ölüyoruz” diye konuştu.

“Medya olmasaydı kimesne sesimizi duymazdı”

Yusuf Begdaş’ın babası Ulu Begdaş da 5 Mayıs 2019’dan beri HDP’nin kapısında olduğunu kaydetti. 3 yıl 3 ay geçmiş oğlunun HDP’nin binasından gittiğini iddia fail Begdaş, “Burada yerleşme eylemine başlarken bu kadar evladımızı beklemiyorduk. 37 evladımızı getirdik. Hepsi ana ve babasına kavuştu. Medyanın dahi gücü vardı. Iletişim Araçları olmasaydı kimesne sesimizi duymazdı. Hep medyaya teşekkür ederiz. Bu binayı cesamet kapatamadı, asıl ve babalar kapattı. Çünkü bu HDP, hırsızdır. Bu torunlar bu binadan gitti” şeklinde konuştu.

“Bu talih sokakta kurulmuş benzeri ülke değildir”

Gülcan Biçer’in babası Necmettin Biçer, kızının 2015 yılında terör örgütü PKK’nın politik kolu HDP eliyle Adana’birlikte kaçırılıp tıpkısı şekilde terör örgütüne teyit edildiğini argüman etti.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde temel ve babalar olarak üç yılı tamamlayacaklarını dile getiren Biçer, şu ifadelerde bulundu:

“Türkiye’nin beher yanından mevrut aileler yerine eylemimizi sürdürmekte kararlıyız. en üst çocuğumuz dağdan ininceye kadar kesinlikle buradan ayrılmayacağız. Hep böyle bilsin. HDP’lil bilsinler ki, bu devlet hepimizin. Falsolu yolda olduklarını daha fark etmemişler. Bu talih sokakta kurulmuş bir mevki değildir. Onların ensesinden ayrılmayacağız. Buraya geldik aynı yıl dolmadan kilit vurup kapattılar. Suçlu oldukları amacıyla bizden kaçtılar.” – DİYARBAKIRShare: