Yılın ilk yarısında 75 otel üzere 7,6 milyar lira teşvik başvurusu

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Ocak-Haziran 2022 dönemine ilgilendiren Uran ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Envestisman Motivasyon Belgeleri” verilerinden hareketle hazırladığı raporun sonuçlarını paylaştı.

Buna bakarak, Kovid-19 döneminde zayıflayan otel yatırımları yeniden yükselişe geçti.

Yılın evvel yarısında otel yatırımları, yatırımcıların genişlik aşkın ilişki gösterdiği alanlardan biri oldu. söz konusu dönemde toplam envestisman değeri 7 milyar 553 milyon TL olan bütün 14 bin 413 yataklı 75 otel projesi üzere teşvik başvurusu yapıldı.

İlk yarıda heveslendirme belgesi başvurularının akçasal tutarı aynı geçmiş yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 640 artarken, proje sayısı yüzde 39, yatak kapasitesi yüzde 76 yükseliş gösterdi.

30 eskimemiş ilde otel yatırımı başvurusu

İlk yarıda 30 ilde yeni projeler planlandı. Kullanılmamış yatırımlarda İstanbul ve Muğla 9’ar projeyle evvel 2 sırayı alırken, Antalya 8 projeyle 3’üncü oldu. Onları 6 yatırımla Çanakkale, 4 projeyle İzmir takip etti. Kars, Edirne, Nevşehir ve Ankara’bile 3’er, Münevver’de 2 otel yatırımı için heveslendirme başvurusu yapıldı.

Salgın öncesinde Karadeniz’birlikte yaşanan envestisman artışının yavaşlaması dikkati çekerken, Şark, Güneydoğu ve İç Küçük Asya kentlerinde bile yatırımlar yavaşladı.

İlk 6 ayda teşvik belgesi düz oteller içerisinde sığa bakımından 11 otelde 5 bin 702 yatakla 5 bulutsuz oteller ilk tam yer aldı. Otel sayısında ise yeryüzü fazla başvuru 26 projeyle 3 berrak oteller amacıyla oldu.

Anadolu’ya ekstra isteklendirme önerisi

Açıklamada konuya ilgili değerlendirmeleri meydan düz TÜROB Başkanı Müberra Eresin, yılın önceki yarısında otel yatırımlarında sakil tıpkı kalın kafalı dönüşün başladığını belirterek, Antalya ve İstanbul kadar turizm merkezlerinin hala en aşkın envestisman talebi alan yerler olmasının esasen çokça yeğleme ettikleri aynı format olmadığını bildirdi.

Turizmin sürdürülebilirliği açısından yatırımların bütün Anadolu’ya yayılması gerektiği vurgulayan Eresin, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Icabında Küçük Asya’da yapılan yatırımlar amacıyla daha de aşkın, ekstra teşvikler verilmesi gerektiği inancındayız. Teşviklere, bakir yatırımlar üzere Anadolu’üstelik; yenileme ve renovasyon için ise İstanbul ve Antalya kabilinden illerimizde ihtiyaç duyulduğunu düşünüyoruz.

Ayrıca, Ekin ve Turizm Bakanlığı eliyle Afyonkarahisar, Antalya, Münevver, Bursa, Denizli, Erzincan, Hatay, İzmir, Kars, Sazak, Muğla, Niğde, Ordu, Trabzon, Yalova ve Nevşehir illerinde bulunan hep 50 kamu taşınmazının bu sene içerisinde ‘Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Karşı Yönetmelik’ hükümlerine uygun yerine girişimcilere tahsis edilmesiyle turizm yatırımlarının kocaman oranda artmasını bekliyoruz.”

Dünyanın sunma ilginç otel konseptleri

 

Antalya’daki otellerde abes yer bulunmayan

 

Share: