Yozgat-Sivas karayolunda “Averaj cevvaliyet ihlal belirleme sistemi” devreye girdi

Yozgat-Sivas karayolunda “Sayı Farkı atiklik ihlal tayin sistemi” devreye girdi

YOZGAT Mevki genelinde 4 bin 628 kilometrelik posta ağında “Sayı Farkı hız ihlal tespit sistemi” devreye girdi. Bu doğrultuda Sivas-Yozgat arasında mecmu 146 kilometrelik el ağında ivinti koridoru oluşturuldu.

Ötede hızdan kıran yaşanan gidiş geliş kazalarını menetmek ve emin gidiş geliş akışını çıkarmak amacıyla “Ortalama Yordam İhlal Belirleme Sistemi” ihdas çalışmaları, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi doğrultusunda birçok bölgede tamamlandı. Projenin mevki geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illeri oluşmak üzere toplanmış 12 ilde, 2 bin 778 kilometre uzunluğundaki kişmiri yolu ağında ortalama atiklik ihlal belirleme sistemleri kuruldu. Belirli bölgelere gidiş geliş işareti ile ihtar levhaları yerleştirildi ve cevvaliyet ihlallerine müteveccih yerine gidiş geliş denetimleri üstelik uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede Yozgat- Sivas, Yozgat- Kayseri karayollarında trafik güzergahında çabukluk ihlal tespit sistemleri devreye girdi. Yozgat İl Inanma Müdürlüğü Bölge Trafik Bakı Bölüm Müdürlüğü ekipleri de ortalama hız koridoru uygulanan bölgelerde sürücüleri durdurarak hem sistem hakkında bilgilendirmelerde bulundu hem dahi gidiş geliş kurallarına uymaları konusunda sürücüleri uyardı.

“Averaj cevvaliyet ihlal tespit sistemini ilk defa duydum”

Sivas’tan Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmekte olan çoban Özkan Toker, ortalama hız ihlal tespit sistemini ilk defa duyduğunu söyleyerek, “Yurttaş açısından çok adamakıllı aynı aplikasyon. Bizler bile sürücüler namına kurallara uyarız ve kazaların elan bir iki seviyeye inmesine koruyucu oluruz. Ülkemizde serencam zamanlarda kazaların vermiş olduğu sonuçlar çok incitici çokça ilgi etmemiz geçişsiz. Herkesin ailesi çoluğu çocuğu var. Bu garip kaybımızın olamaması bizim üzere henüz mebzul tamam” dedi.

“Birey taşıyoruz, kurallara uyuyoruz”

Otobüs sürücüsü İbrahim Erdem ise cevvaliyet konusunda dikkatli olduklarını belirterek, “Tabi ki tığ bu hız sınırlarına uymak zorundayız. Tığ duygusal taşıyoruz ve sadık adapte olmak zorundayız. Yollarda ikaz levhaları var. Kurallara uyuyoruz” şeklinde konuştu.

“146 kilometrelik kere ağında ivinti koridoru kullanılıyor”

Yozgat Bölge Gidiş Geliş Denetleme Bölüm Müdürlüğünde vazifeli Komiser Aziz Yavuz üstelik mevki genelinde 4 bin 628 kilometrelik sefer ağında ortama cevvaliyet koridorlarının devreye girdiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda ilimizde dahi 146 kilometrelik defa ağında sürat koridoru kullanıma açıldı. Sürücülerimizin ortalama cevvaliyet tespit ihlal tabelalarını gördüklerinde daha titiz ve duyar olmalarını murat ediyoruz. Trafik kazalarını önlemede, müstacelen mücadelede hız koridorlarından müstefit olmak suretiyle gidecekleri yere kontrollü bir şekilde gitmelerini talep ediyoruz. Sürücülerimizin, EDS yazısı dışında temas devir sürat kurallarına uymalarını istiyoruz fakat EDS VE PTS yazılarını gördükleri ahit yalnız benzeri noktada atiklik ölçümü yapılmamakta ve sürüş süreleri süresince cevvaliyet ölçümlerinin yapıldığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerine kayran verdi.

“Cezalar plakalara tabiatıyla yazılıyor”

Averaj sürat ihlal tayin sistemi hakkında bilgilendirme da bulunan Müşkül, “Sürücülerimizin trafik kurallarına ve sürat limitlerine uymalarını murat ediyoruz. Sayı Farkı yordam ihlal tayin sistemimiz, iki yasakçı arasındaki kameralarla araçların antre ve sorti saatleri ölçülerek sayı farkı hızı belirleme ediyor ve tamlanan kilometre ve tamlanan saat aralığından elan er açkı girmiş olursa hep bizatihi kendisine anahtar plakasına cezayı yazıyor” dedi.

Share: