Yozgat’ta 19 bin 292 öğrenci ücretsiz yemekten yararlanacak

Yozgat’ta 19 bin 292 öğrenci ücretsiz yemekten yararlanacak

YOZGAT – Milli Eğitim Bakanlığınca 2022-2023 yetişek öğretim yılının ikinci yarıyılında başlatılan 5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek uygulaması çerçevesinde Yozgat’ta 19 bin 292 öğrenciye yemek verilecek.

Milli Terbiye Bakanlığının ağırlıklı yerine ekol öncesi öğrencilerini kapsayacak ücretsiz aşındırmak uygulaması yarın itibariyle başlayacak. Yozgat’ta daha önceki İl Milli Eğitim Müdürlüğünce taşımalı sistemle yetişek gören 7 bin 52 öğrenciye ücretsiz yunak gün ortası yemeği verilirken Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca 5 milyon mektepli üzere aşamalı adına hayata geçirilen ücretsiz aşındırmak uygulaması ile de yer genelinde 8 bin 29’u ekol öncesi, 4 bin 211’i ise gayrı kademelerde yetişek kayran mektepli henüz ücretsiz kemirmek uygulamasından faydalanacak. Bu uygulama ile alay malay diyar genelinde 19 bin 292 öğrenciye ücretsiz yemek verilecek. Bu çerçevede Yozgat’ta da bakanlık uzmanları eliyle hazırlanan menüler baz alınarak öğrencilerin istifadesine sunulmak için Zübeyde Karı Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ile Fatih Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi yemekhanelerinde, ilçelerde ise öğretmenevi yemekhanelerinde yemekler hazırlanacak.

Daha öncede taşımalı yetişek çerçevesinde yetişek düzlük 7 bin 52 öğrenciye öğle vakti yemeği verildiğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kalem Erbabı, “Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımızın 5 milyon öğrenciye ücretsiz aşındırmak planlaması ve talimatları doğrultusunda ilimizde bu icraat tamamlandı. Bu bağlamda 26’sı anaokulumuz görünmek üzere bütün 188 okulumuzdaki meslek öncesi öğrencilerimize ve taşımalı eğitm gören öğrencilerimize yemek hizmeti verilecektir. Bu öğrencilerimizden 8 bin 29’u ekol öncesinde okuyan öğrencilerimiz, 4 bin 211’i ise özge kademelerde eğitim bilimi düzlük öğrencilerimiz kalkışmak üzere hep 12 bin 240 öğrencimize pazartesi gününden itibaren ücretsiz yemek hizmeti verilecek” dedi.

Yemeklerin Milli Terbiye Bakanlığı marifetiyle hazırlanan menülerin temel alınmasıyla üretileceğini de tamlayan Yazıcı, “Yemeklerimizin üretimi Zübeyde Hanım Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi ile Fatih Mesleksel ve Teknik Rum Lisemizde yapılarak dağıtımı yapılacaktır. 26 anaokulumuzdan 23 tanesi yemeğini kişi okulları bünyesinde yapacak fakat yemek üretimini kendi bünyesinde yapmayan okullarımız ve ilave aşındırmak verilecek okullarımızın yemekleri ise bu iki lisemizden karşılanacak. İlçelerimizde öğrencilerimizin yemekleri sarıklı evlerinde yapılarak karşılanacaktır. Bu yemeklerin üretimi bakanlığımız uzmanları tarafından hazırlanan menüler baz alınarak yapılacaktır” şeklinde konuştu.

Ücretsiz aşındırmak uygulamasında emeği geçenlere teşekkürname eden Kalem, “Bu komütatör ile adamakıllı hizmetin çocuklarımıza sunulmasında başta Sayın Milli Eğitim Bilimi Bakanımız tutmak üzere bakanlığımız yetkililerine ve bu sürece ulama sağlayan mecmu meslektaşlarıma teşekkürname ediyorum. Ferda başlayacak ikinci yarıyılın bilcümle eğitim bilimi camiamıza, öğrencilerimize ve velilerimize okşayıcı olmasını üstelik murat ediyorum.” ifadelerine düz verdi.

Share: