Yurtta hava şartları

Yapılan sonuç değerlendirmelere göre, yurdun geneli modüler saha meydan haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Küçük Asya, Karadeniz, Maşrık Küçük Asya’nun şimal ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin boğanak ve yer vadi asuman curcunalı bora yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda akva; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde domestik namına çokça sağlam ve dağ, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun iç ve gün batısı kesimlerinde sağlam olması bekleniyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, şimal, çöz ve günindi kesimlerde sezon normallerinin altında düşecek, farklı yerlerde sezon normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, alelumum yıldız ve kuzeybatı, yurdun güney ve şark kesimlerinde cenuplu yönlerden belli belirsiz, ara sıra mutedil kuvvette; Marmara ile Kuzey Veli kıyılarında yıldız ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın maşrık çevrelerinde cenup ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve gelişmemiş kesiksiz sıkıntı (40-70 düz saha 80 km/sa) şeklinde esecek. Bazı illerde muhtemel çekicilik durumuyla günün yer efdal sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, boğanak, meydan düzlük gök patırtılı boğanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların yıldız kesimlerinde yerli oluşmak için kuvvetli olması bekleniyor 15

İstanbul: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, aralıklı boğanak yağışlı 21

İzmir: Parçalı ve beş altı bulutlu 26

Adana: Modüler ve çokça bulutlanmış, fasılalı sağanak ve saha kayran asuman gürültülü sağanak yağışlı 29

Antalya: Modüler ve çokça bulutlanmış, espaslı boğanak ve saha kayran asuman patırtılı sağanak yağışlı 25

Samsun: Modüler ve haddinden fazla bulutlu, bora yağışlı 21

Trabzon: Modüler ve çokça bulutlanmış, sağanak yağışlı 20

Erzurum: Modüler ve çokça bulutlanmış, bora ve gök ses boğanak yağışlı 25

Diyarbakır: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış sağanak yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: