ZABITA İŞLEM YAPARKEN, MEYVELERİ DÖKÜLÜNCE AĞLADI

BOLU’birlikte Hatice E.’nin (75) toplayıp kentin yeryüzü dinamik caddesinde sattığı meyvelere, sellemehüsselam mir yaptığı gerekçesiyle zabıta ahali koydu. Bu sırada yaşanan arbedede Hatice E., topladığı ahududuları yere dökülünce ağladı. Çevredekilerin reaksiyon gösterdiği polis ekipleri, bölgeden ayrıldı. Belediyeden yapılan açıklamada, Hatice E,’ye meydan gösterilmesine rağmen ısrarla sellemehüsselam yerde komutan yaptığı, görevlilere bıçak çektiği öne sürülerek, “Yaşanan bu olayda yere dökülen ahududular; Hatice E.’nin kendi marifetiyle plastik kovaya yaptığı fiziksel müdahale ile dökülmüştür. Polis ekiplerimizin şahsa yönelik herhangi bir müdahalesi katiyen olmamıştır” denildi.

Olay, cemaziyelevvel akşam ezanı saatlerinde kentin yer ruhlu caddesi olan İzzet Baysal Caddesi’nde meydana geldi. Bolu Belediyesi Polis Müdürlüğü ekipleri, caddede müsaadesiz satış fail satıcılara yönelik aplikasyon yaptı. Uygulama kapsamında bire bir resimci dükkanının yanındaki alanda oturarak, kişi topladığı meyveleri doldurduğu kovalarda satan Hatice E.’ye birlikte muamelat yapıldı. Hatice E.’nin topladığı ağaç çileği ve iğde mahmul kovaları polis aldı. Ancak bu sırada yaşanan arbedede kovalardan biri devrildi ve meyveler yere döküldü. Çevredekiler zabıtaya reaksiyon gösterince olay adına polis çağrıldı. Zabıta ekibi, tepkiler nedeniyle bölgeden uzaklaştı. Ağlayan Hatice E. çevredekiler yoluyla avunç edildi.

‘BUNLARI DİKENLERİN İÇİNDEN TOPLADIM’

Hatice E., “Buraya oturdum. Takkadak bu ürünlerim var. Köşeye koymuştum. Zabıtalar geldi. On Paralık konuşmadan hepsini derlediler, topladılar. Ego isnat etmek istemedim. Biri beni itekledi, kovalarımı aldı. Hele yere döktü. Ego bunları dikenlerin içinden topladım. Zabıta yaptı, hem birlikte itekledi beni. Tuttu beni arabaya bindirecekti. Hangi yapacak arabada beni? 75 yaşındayım. Eşimden aylığım yok. Benim ihtiyacım var” dedi.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Olayın arkası sıra Bolu Belediyesi’nden mukayyet izah yapıldı. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Yaşanan bu olayda yere dökülen ahududular; Hatice E.’nin kişi vasıtasıyla plastik kovaya yaptığı fiziki engelleme ile dökülmüştür. Zabıta ekiplerimizin şahsa müteveccih seçkin müdahalesi katiyen olmamıştır. Polis ekipleri, şahsın henüz ilk da bir nice posta yapığı gibi ajitasyon yapacağını anlayarak görüngü yerinden uzaklaşmıştır. Bolu Belediyesi Polis Müdürlüğü seçim ve ilkeler çerçevesinde fariza yapmakta, tek kişiye yahut kuruluşa asla imtiyaz tanımamaktadır. Hatice E. onca ikaz ve cezaya karşın bu ısrarını sürdürmektedir. Kezalik olaydan hemen tıpkısı devir önceki Polis Müdürlüğü’ne gelerek kendisinin özge satıcılardan değişik namına ayrıcalık tanınmasını istemiş, ait personelimiz ise kendisine hakeza bir müsaade vermeleri halinde başka satıcıların birlikte tıpkı taleple geleceğini ve bunun kabil olmayacağını söylemiş ve namına mir yapması üzere Iş yeri ve Format Taksi Durağı yanından vadi göstermiştir. Ancak Hatice E. iki farklı saha gösterilmesine rağmen İzzet Baysal Caddesi’nde destursuz koca yapmayı sürdürmüştür. Antrparantez bahsedilen hayat, 11 Eylül 2022 tarihinde birlikte gine tıpkısı şekilde davranışlarda bulunmuş, olay polis tutanaklarına birlikte yansımıştır. söz konusu tutanaklarda şahsın memur polis personellerine kargış içerikli söylemler söylediği, kimlik ibraz etmediği ve bedeni dayanım sergileme eyleminde bulunduğu, bunlara alın polis personellerinin tek bedel vermediği emniyetin resmi tutanaklarında vasıta altına alınmıştır. Tekrar olayda kişi yoluyla zabıta görevlilerimize bıçak de fariğ olup, polis güçleri bıçağa el koymuştur.”Share: