Zafere yürünen bağımsızlık Yolu, akademik araştırmalara laf olacak

Zafere yürünen bağımsızlık Yolu, akademik araştırmalara konu olacak

ÇANKIRI – Kurtuluş Savaşı sırasında İnebolu Limanı’na mevrut mühimmatların kağnılarla Ankara’evet ulaştırıldığı İstiklal Yolu, Çankırı Karatekin Üniversitesinde kurulacak araştırma merkezinde akademik araştırmalara laf olacak.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki limandan başlayıp, Çankırı’dan geçerek Ankara’evet vasıl tarihi İstiklal Yolu’nun akademik platformlarda araştırılması ve kullanılmamış projelerle elan serbest kitlelere tanıtılması için Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde İstiklal Yolu ve Tarih Araştırmaları Aplikasyon ve Araştırma Merkezi kurulacak. Merkezde, Halas Savaşı’nda İnebolu Limanı’ndan alınan mühimmatların kağnılarla taşınarak Ankara’ya ulaştırıldığı İstiklal Yolu’nun önemi çoluk çocuk nesillere aktarılacak.

Hayata geçirilecek proje ile ilişkin vukuf veren Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Ekinci, “Kastamonu İnebolu’dan başlayıp Ilgaz, Çankırı, Kalecik ve Ankara’bile biten balans yolu üzerindeyiz. İstiklal yolu milli mücadelenin gelişigüzel safhasında çok nazik aynı öneme haizdir. Hele Anadolu’daki birçok cepheye mühimmat ve lojistik desteği bu defa üzerinden yapılmıştır. ve bu kat üzerinde sayısız fedakarlıklar yapılmıştır. O zamanki süreçte Milli Savaş içerisinde canıyla, malıyla, gayretiyle, çalışma gider fail bilcümle şehitlerimizi buradan yağmur ve minnetle anıyoruz. Tığ üstelik bağımsızlık yolu özelinde Milli mücadeleyi da toplumsal hafızada aktif tutma adına gâh çalışmalarımız oldu. Çankırı Karatekin Üniversitesi bu millete dayalı ne varsa ne hangi çıngı varsa onun izinde ve onunla ilişik planlar ve projeler yapmayı birlikte hedeflemekte. Bu doğrultuda bağımsızlık yolu milli mücadele, araştırı ve aplikasyon merkeziyle ilgilendiren dahi bire bir çalışmayı başlatmış bulunmaktayız. Çalışmamız üniversite senatomuzca akseptans edildikten sonradan YÖK’e gönderilecek. YÖK’ün onayından sonraları dahi bu merkezimiz hareketli ayla geçecektir. Bu merkezimizi kurmakla kâh amaçlarımızı ve hedeflerimizi hikâyelemek istiyoruz. Hele İstiklal yolundaki mücadelenin zihinlere kazınması namına nesilden nesile aktarılması adına bazı çalışmaları yapmayı önemsiyoruz. Konuyla ilişik açık oturum, çalıştay gibi ilmî platformların birlikte belgeseller, sinema sosyal medyayla ait da kâh icraat yapmayı arzuluyoruz. Bizim milli mücadele tarihini yeryüzü ince ayrıntısına kadar araştırıp insanların faydasına, Türk milletinin faydasına sunduğumuzda inanıyoruz kim bundan ahir süreçlerde üstelik bire bir milli kimlik ve devir şuuru oluşacaktır. Milli kimlik ve ruz şuuru içerisinde ülkemiz üzere, bulunduğu toprak amacıyla yeni ayrımsız gelecek düz yazı ika yerine da iyicene ayrımsız gizil olacağını üstelik düşünüyoruz. Şu zaman İstiklal yolunun merkezinde muvazene yolunun en heybetli kavşağında Çankırı’bile bu tarihi güçlük ve murat yüklenmiştir. Bizler birlikte Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü ve yöneticileri kendisine bu tarihi vazifeyle en dolgunca şekli ödeme ika adına çalışmalarımızı dolaşma geçtikçe arttırıyoruz. İşte istiklal yolu ve milli savaş uygulama ve araştırma merkezi de bu vazifenin ete kemiğe bürünmüş halidir. İlerleyen dönemlerde tamlık Anadolu’birlikte milli mücadeleyle ilgili çalışmalarımız ve araştırmalarımızla bu forma aracılığıyla organize edilecek, eş güdümlü edilecek. Millî ve uluslararası projeleri desteklenecek. Alelhusus bu alanda çalışanların istifadesine domuzuna sunulacak bilgililer dahi elde edilmiş olacaktır” dedi.

Çankırı’nın hoppadak milli mücadelede yaptığı fedakarlıkla anılan ayrımsız şehir olmadığını söyleyen Rektör Maraba, “Çankırı alelhusus balkan esaslı sırasında Anadolu’nun beherglas marifetiyle leşker gönderilmesi seferberliğinde dahi evet üzerine düşeni yapmıştır. Mevlevi alaylarıyla özellikle Çankırı, Mevlevi hanesinden gönüllüler, Balkan Savaşları’nda vatanı müdafaa ika adına seferberliğe katkı sağlamışlardır. Böyle Çanakkale Hak sırasında bile gine yüzlerce evladını Çanakkale’ye göndererek yurt sathında üstüne düşeni ifa etmiştir. Esasen bir şekilde Cumhuriyet Altını tarihimizde da terörle mücadelede bile Kişi yoğunluğuna bakarak arz çok şehit veren ildir Çankırı. Bu yönüyle üstelik Çankırı Milli Savaş’nin mihenk taşı taşıdır. ve ayrımsız zamanda cumhuriyetimizin dahi tıpkısı kilit taşıdır. İstiklal yolunun ortasında olması hasebiyle coğrafi konumundan dünya üstelik tığ üniversitemize aynı erek benzeri hizmet yükledik. Söylemlerimizde bile istiklalden istikbale İnsan odaklı, girişimci ve yenilikçi darülfünun namına birlikte tabir etmekteyiz. Bu yönüyle gençlerimize hem milli mücadelede tarihi olaylara bağlayacak hem günle ilgilendiren planlamalar yapacağız hem da geleceğe dair birlikte nesir hareketleri oluşturacağız” diye niteleyerek konuştu.

Share: