Zelenski, ‘barışın’ formülünü açıkladı

Ukrayna Büyüklük Başkanı Volodimir Zelenski, G20 konuşmasının tıpkısı özetini Telegram hesabından bu sabah paylaştı. Sulh formülü namına nitelendirdiği açıklamasında Zelenski, “Rusya güya bu savaşı cezbetmek istediğini söylüyorsa, bunu eylemlerle kanıtlasın” dedi.

Endonezya’nın Bali adasında devam fail G20 zirvesinde liderlere seslenen Zelenski, konuşmasının arkası sıra Telegram hesabından konuşmasının ayrımsız özetini ‘barış’ amacıyla gerekli ‘formül’ yerine paylaştı. Zelenski, Rusya’ya çağrıda bulunarak “Rusya sanki bu savaşı tahsis etmek istediğini söylüyorsa, bunu eylemlerle kanıtlasın” dedi.

‘MİNSK-3 OLMAYACAK’Barışla anlaşmasıyla ilişkin Rusya’nın güçlerini tekrar toparlamasına cevaz vermeyeceklerini anlatım eden Zelenski, “Rusya’nın imzaladıktan hızla sonraları ihlal edeceği Minsk-3 mümteni” dedi. Zelenski açıklamasına şunları kaydetti;”İşte Ukrayna’nın önerileri: 1-Işınım ve nükleer düzenlilik. 2-Gıda güvenliği. 3-Erke güvenliği. 4-Tamam mahkumların ve sınır dışı edilen kişilerin azade bırakılması. 5-BM Antlaşması’nın uygulanması ve Ukrayna’nın yerey bütünlüğünün ve acun düzeninin restorasyonu. 6-Moskof birliklerinin anlayışsız çekilmesi ve düşmanlıkların durdurulması. 7-Adaletin restorasyonu. 8-Belde üzerinde tahripkâr etkiye alın savaş. 9-Gerginliğin önlenmesi. 10-Savaşın sona erdiğinin teyidi.”G20 KONUŞMASIG20 Zirvesi’nde Zelenski, ‘radyasyon ve çekirdeksel düzenlilik’ maddesiyle ait “Rusya, Zaporizhzhia Nükleer Santralimizi anbean patlayabilecek aynı ışın etkin bombaya dönüştürdü. Işınım bulutu nereye gidecek? Belki bile AB topraklarına makul. Belki Türkiye’ye. Belki Ortadoğu’ya” ifadelerini kullandı.TAHIL KORİDORUNU GENİŞLETME TEKLİFİZelenski, azık güvenliğine değinerek “BM, Türkiye ve değişik ortakların kıvrak katılımı yardımıyla, biraz kişinin işbirliğinin birçokları üzere besin güvenliğini nasıl ansız getirebileceğini gösterdik… İhracatı ayda beş altı milyon ton artırabiliriz. Bunun üzere hububat ihracatı girişimini ayrıksı limanlarımıza, alelhusus de Mıkolayiv bölgesindeki Mıkolayiv ve ‘Olvia’ limanlarına genişletmeyi öneriyorum” dedi.Ukrayna’nın erke altyapısının yüzdelik 40’nın Rusya’nın füze saldırıları ve İran’ın dronlarıyla bulunmayan edildiğini belirten Zelenski, erke güvenliği için “Zalim erke kaynaklarına denk kısıtlamaları getirilmelidir” ifadelerini kullandı.’11 BİN BALA RUSYA’YA GÖTÜRÜLDÜ’Ukrayna Büyüklük Başkanı, ailelerinden kopartılarak Rusya’ya zorla ‘hudut dışı’ edilen 11 bin çocuğu isimleriyle bildiklerini belirtip, çarpışma esirlerinin başıboş kalması üzerine “Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nden bindi görmediğimizi ifşa etmek isterim. Ukraynalı çekişme esirlerinin ve politik mahkumların tutulduğu kamplara kazanmak üzere bilcümle anlamıyla uğraş ettiklerini görmüyoruz. Ne da sınır ötesi edilen Ukraynalıların bulunmasına müzaheret ediyorlar. Bu kendini kafasız incizap, zamanında çekinmek mahsus bire bir örgüt kendisine Zer Haç’ın özlük kendini bulunmayan etmesidir” ifadelerini kullandı.KARADENİZ’DE 50 BİN YUNUS ÖLDÜSavaşın çevreye olan etkisini detaylandıran Zelenski, “Zalim saldırganlığı nedeniyle 6 milyon yerli efsanevi öldü. 6 milyon! Bunlar resmi rakamlar. Karadeniz’de genişlik bir iki 50.000 yunus öldürüldü” dedi. Savaşın sona ermesinin teyidi üzere tıpkısı vesika imzalanması gerektiğini vurgulayan Zelenski, hububat koridoru anlaşmalarına özen çekerek aynı modelin uygulanabileceğini belirtti.

Share: