Zincir marketlere, yerli marketlerin 40 allahsız müsaade ücreti

Zincir marketlere, domestik marketlerin 40 merhametsizce ruhsat ücreti

SAMSUN Samsun Büyükşehir Şehremaneti alt kurul toplantısında gündeme gelen maddeye bakarak ulusal zincir marketler, diğer domestik marketlerin ödediği ‘işyeri açım ve mesai izin harcı’ bedelinin 40 katını ödeyerek Samsun’da eskimemiş işyeri açabilecekler. Karar mecliste onaylanırsa uygulamaya konulacak.

46 maddenin görüşüldüğü Samsun Büyükşehir Uray Aralık Kocaoğlan Yarkurul Toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediyesi Divan Derinti Salonu’nda Divan Başkanvekili Nihat Soğuk başkanlığında yapıldı. Komisyonda ağırlıklı ağız dalaşı konusu 2023 yılında uygulanacak karşılık tarifeleri oldu. Alt Kurul üyeleri, ilişik daire başkanları ve bürokratlardan bakir kıymet tarifeleri karşı bilgelik alırken, bürokratlar tarifelere ‘yeniden değerlendirme oranı’ çerçevesinde averaj yüzdelik 122 oranında aynı remiks uygulandığını söylediler.

Ulusal zincir marketlere tarifenin 40 gâvur

Komisyonda sunu çokça üstünde durulan bahis ise Çevre Koruma ve Taharri Dairesi Başkanlığı’nın tarifesinde kayran düz “İşyeri Açma ve Mesai Onay Harçları İşyeri Açılış İzin Harcı” belirlemesi kaleminde yaşandı. Tanıtmalık için bilgi veren Kat Başkanı Yüksek Tulumen, “Tarifemizde ruhsat ahiz say bedelimiz 2 bin 500 TL’ydi. Bu maddenin akıbet kısmına ‘Ulusal zincir marketlerde tarifenin 40 tiran uygulanır’ şeklinde bir izah arttırma ettik. Bu hemen millî zincir marketler için geçerlidir. Yani bu marketler Samsun’da işyeri küşat talebinde bulunursa cevaz ücreti 40 cellat şeklinde uygulanacak” dedi. Açıklamanın ardından alay alan yarkurul üyeleri ve kol başkanvekilleri, bu tarifeye olumlu baktıklarını fakat evcil marketlerin 40 gâvur ücretten muaf tutulması gerektiğini söylediler. Yön, ‘Vergisini Samsun’a ödeyen marketler hariç’ notu eklenerek kabul edildi.

Komisyon toplantısında ayrıksı ücret tarifeleri bile tartışılırken, 2023 yılında Samsun’da uygulanacak ücretler ise meclis toplantısında görüşülecek.

Share: