Adana’daki cinayetin sanığına 13 sene mahpushane cezası

Adana’nın hat Yüreğir ilçesinde yolda revan kişiyi tabancayla öldüren sanığa 13 yıl 20 dönem hapis cezası, cinayetin azmettiricisi olduğu encam sürülen amcasının ise “kanıt yetersizliği” gerekçesiyle beraatine değişmeyen verildi.

Adana 12. Aheste Ukubet Mahkemesince görülen duruşmaya mevkuf sanıklar İ.T. ve amcası A.T. ile müştekiler ve canip avukatları katıldı.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklanan cumhuriyet savcısı, olay günü A.T’nin kullandığı araçla maktulü teftiş etmek için suret Yüreğir ilçesi Çukurova Caddesi’nden geçtiğini, kısa müddet sonra yeğeni İ.T’nin caddeye gidip Mustafa Ok’u tabancayla öldürdüğünü, maktulün oğlu Müslüm Ok’a ise cani kastıyla 7 umum elem ettiğini ve sanık A.T’nin henüz başlangıçta Mustafa Ok ile beyninde yağılık bulunduğunu, bu durumun adli evraklara de yansıdığı belirtti.

Savcı, sanıkların konusunda atılı suçlamaların sızlanan beyanları, tanık anlatımları, görüntü takip kayıtları, otopsi raporu, olayla ilgilendiren tutanaklardan anlaşıldığını bildirerek, sanık A.T’nin “isteyerek öldürmeye azmettirme” suçundan müebbet, maznun İ.T’nin ise “bile bile öldürme” ve “bilerek öldürmeye girişim”kap 2 el müebbet ve “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri mübayaa ve nakil veya bulundurma”dan ise 2 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmasını rica etti.

Savunması alınan maznun İ.T. mütalaayı kabul etmediğini belirterek, “Olay haset benim amacım maktulün hareket yerine beis vermekti. Hangi maktulü hangi bile oğlu Müslüm Ok’u mıhlamak üzere tıpkı amacım yoktu. Onları uğur alarak ızdırap etmedim. Önceki savunmalarımı tekrar ediyorum. Tahliyemi ve beraatimi istek ederim.” ifadesini kullandı.

Sanık A.T. birlikte suçlamaları akseptans etmeyerek boşaltma ve aklanma talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, suç tarihinde 18 yaşından beribenzer olması gerekçesiyle sanık İ.T’yi “bile bile öldürme” suçundan 7 yıl 6 kamer, “düşünülerek öldürmeye teşebbüs” suçundan 5 yıl, “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma ve taşıma veya bulundurma”dan 6 ay 20 ahit girmek için toplamda 13 sene 20 aktarılma hapse çaptırarak tutukluluk halinin devamına değişmeyen verdi. Gök Bilimi maznun A.T’nin ise “tutamak yetersizliğinden” beraatine hükmederek tahliyesini kararlaştırdı.

Olayın geçmişi

Merkez Yüreğir ilçesi Çukurova Caddesi’nde giden Mustafa Ok (56), güzeşte yıl 23 Haziran’de uğradığı silahlı hücum sonucu hayatını kaybetmiş, cinayet zanlısı İ.T. tutuklanmıştı.

İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi Kıya Kesim Amirliği ekiplerinin çalışması sonucu, zanlının amcası A.T. birlikte azmettirici olduğu iddiasıyla sabık yıl 11 Ekim’dahi tutuklanmıştı. Meşkûk İ.T. için “düşünülerek koca öldürme”, amcası A.T. üzerine dahi “isteyerek öldürmeye azmettirme” suçundan savca hazırlanmıştı.

Share: