Aşevi ve lokanta yardımcılarından kuma menü

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının 5 milyon öğrenciye ücretsiz aşındırmak planlaması istikametinde 81 ilde yapılan hazırlıklar sürerken Bayburt İl Milli Yetişek Müdürlüğüne tutkun ekol ve kurumlarda fariza fail lokanta ve lokanta yardımcıları bilgelik ve tecrübelerini benimsemek üzere Bayburt Öğretmenevi mutfağında bire bir araya geldi.

Deneyim Geliştirme Atölyeleri Uygulamaları çerçevesinde tertip edilen faaliyetlerde aşevi ve aşevi yardımcıları mesleki yetkinliklerini yetiştirmek yerine öğretmenevinde öğlen yemeği hazırlığı yaptı.

“Metin Tagaddi” başlığı altında resmi okul ve kurumlarda metin tagaddi alışkanlığı, gıda güvenliği, gıda hijyeni, azık güvencesi ve verilen gıdanın kalitesi konularında farkındalığı çoğaltmak, arsıulusal standart ve şartlara uygunluğu çıkarmak, emin ve kaliteli gıdanın servis edildiği ortamları yetiştirmek, tam ve tartılı beslenme alışkanlığı kazandırmak gayesinde muhtelif cerrahi müdahale yürütülmektedir. Teorik ve uygulamalı eğitimler kayran lokanta ve aşevi yardımcıları meslektaşlarıyla bilgelik ve tecrübelerini paylaşarak ahali birliğiyle ortak nısfınnehar menüsü hazırlayarak sokum yaptı.

Mesleki yetkinliklerini birleştiren aşçı ve lokanta yardımcılarının hazırlamış olduğu ortak menü Bayburt Öğretmenevi misafirleri tarafından cümle kademe alırken aşçılar, 6 Ocak’ta başlayacak ücretsiz yemek uygulamasına “Hazırız!” mesajı verdiler. – BAYBURT

Share: