Bitlis’te ilk defa “Biyo-Kimyasal, Radyasyon ve Nükleer Tatbikatı” yapıldı

Bitlis’te ilk kez “Biyo-Kimyasal, Radyasyon ve Nükleer Tatbikatı” yapıldı

BİTLİS – Bitlis’te ilk kez benzeri oluşum atölyesinde serbest katılımlı “Biyo-Kimyevi, Işıma ve Nükleer Tatbikatı” yapıldı.

Senaryo gereği fabrikada müteharrik aynı iştirakçi kimyasal bir maddeden kıran zehirlenme yaşadı. 112 ekiplerine bilgelik verilmesi konusunda görüngü namına hususi eğitimli ve giysili ekipler sevk edildi. Hususi giysili AFAD ekipleri fenomen durumunda kimyasal ölçümleri yaparak numune alıp, kimyevi tehdide maruz artmış işçiye ulaştı. İşçi görüngü namına özel giysilerle gelen UMKE ekipleri yoluyla alınarak hariç çıkarıldı. Burada ilk müdahalesi yapılan işçi ambulansla Bitlis- Tatvan Devlet Hastanesine gönderme edildi. Hastanede hususi giysili ekip hastayı alarak otama altına aldı.

Tatbikat sonrasında gazetecilere açıklamalarda kâin Bitlis Keyif İl Müdürü Emine Kübra Dindar Demiray, gelişen endüstri ile gelişigüzel bölgede bu zümre kızdırma ve tehditlere cebin ekiplerin duyarlı olmaları amacıyla bu tatbikatı gerçekleştirdiklerini söyledi. Demiray, “Bugün burada degaje katılımlı kimyasal, biyo-kimyasal, radyasyon ve nükleer tekniklere müteveccih işlevsel meydan tatbikatı düzenledik. Bu tatbikatla bölgemizde gelişen endüstriyel uran zımnında seçme dolaşma tehdit ve tehlikeler bile artıyor. İlimiz karayolu, İpekyolu tecim yolu olması nedeniyle bölgeyi kullanan yavaş ve özellik haiz araçların üstelik bulunması bizi hissedar kurumlarla fonksiyonel saha tatbikatı yapmaya yöneltti. Özellikle kendimizi test etmek amacıyla bu tatbikatı düzenledik. Öncelikle hususi takım giyen AFAD ekibi sıcak düz olarak nitelendirdiğimiz olayın tekevvün ettiği bölgeye girerek buradaki kimyevi ajanı belirleme ederek mostra aldılar. Sonrasında hastamızı gene özel ekipman giyen sağlık ekipleri girerek bulunduğu yerden çıkardı. Bakanlığımızın KBRN müracaat hastanesi Bitlis-Tatvan Ululuk Hastanesidir. Konu ile ilgilendiren kendisine 112 biriminin bilgisi dahilinde şifahane yönetimi bilgilendirildi. Turuncu kod verildi. Özel takım giymiş UMKE ekibi hastamızı hastanemize teslim etti. Sonrasında dekontaminasyonu ve arındırması yapıldı. Senaryo gereği bunaltıcı hizmet ihtiyacı olan sökel ilgili kliniğe yatırıldı. Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ile Bitlis Belediyesi itfaiye ekipleri dahi olayın gerçekleştiği yerde temizlik çalışması yaptı. Bu degaje katılımlı tatbikatta bize bindi olan tam hissedar kurumlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Bitlis Organize Uran Bölgesindeki tıpkısı fabrikada gerçekleştirilen tatbikata AFAD, UMKE, Güven Müdürlüğü, Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Bitlis Belediyesi ve Bitlis-Tatvan Fehamet Hastanesi ekipleri katıldı.

Share: