Bursa ve belde illerden yer sarsıntısı bölgesine yardımlar artarak bitmeme ediyor

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler dolayısıyla Bursa, Eskişehir, Balıkesir ve Bilecik’ten facia bölgesine yardımlar sürüyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi marifetiyle belirlenen müzaheret çokluk merkezleri vatandaşların akınına uğruyor. Tırlara yüklenen malzemeler, bekletilmeden facia bölgesine ulaştırılıyor.

Vatandaşlar, yayınlanan ivedili ihtiyaç listesi doğrultusunda amade besin, konserve, bala maması, su, ısıtıcı, battaniye, akak-emsal, çocuk bezi, yıvışık baş bezi, diş macunu, diş fırçası, sabun, kadın pedi, abdesthane kağıdı ve peçete gibi hıfzıssıhha malzemeleri ile iç çamaşırı, çorap ve termal göndermek yardımında bulundu.

İlk etapta toplanan 16 otağ, 15 bin battaniye, 1200 ısıtıcı, 30 soba, 4 titrem soba yakıtı, 250 koşa başmak, 200 yavru elbisesi, bin mont, 4 ton gıda ve 300 bin şişe su tırlara yüklenerek deprem bölgesine gönderildi.

Ayrıca Bursa Büyükşehir Belediyesince zelzele bölgesine mecmu 65 kurgu ve aksiyon makinesi ile 233 personel ulaştırıldı.

Eskişehir

Eskişehir’bile AFAD öncülüğünde amme hava ve kuruluşları, belediyeler ve fahri kuruluşların ekiplerinden 399 personel ile 64 hisse senedi makinesi hareket bölgesine atıf edildi.

Kentte zelzele bölgesine ulaştırılmak için başlatılan yardım kampanyaları da sürüyor. Rum Üniversitesi (AÜ) eliyle başlatılan yardım kampanyasına üniversite çalışanlarının yanı sıra site halkıda destek veriyor. Toplanan yardımlar Yunus Emre Yerleşkesi içerisindeki Mektepli Merkezi’nde klasman edilip koli haline getiriliyor.

AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Demirci, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremden hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur yaralılara ise müstacel şifa temennisinde bulundu.

Demirci, darülfünun namına zelzele haberinin alınmasının arkası sıra Rektör Prof. Dr. Fuat Erdal başkanlığında koordinasyon toplantısı düzenlediklerini anlatım ederek, şunları söyledi:

“Günlük kendisine toplanan bu ayni yardımları tekrar valiliğimizin koordinasyonunda hareket bölgesindeki vatandaşlarımıza ivedilikle ulaştırmaya çalışacağız. Bunun yanı sıra özge taraftan bu süreçte zaman ihtiyacı daha üstelik fazla olacağı amacıyla bununla ilgili olarak de darülfünun kendisine içki bağışı kampanyasına de destek veriyoruz.”

AÜ Rektör Yardımcısı Betül Demirci, hareket bölgesindeki AÜ öğrencileri üzere bile mukteza kolaylığı temin etmek adına yeryüzü azından araç yenilemeler açısından bir takım düzenlemeler ve kolaylıklar dahi yapmayı planladıklarını bildirdi.

“Kalbimiz sizinle dualarla alay malay”

Müzaheret malzemesinin içerisinden sâdır ayrımsız kışlık kabanın içerisine bırakılan aşama ise organizasyonda saha alanları duygulandırdı. Notta, şu ifadelere meydan verildi:

“Üzülmeyin abilerim, ablalarım yaşıma balya arkadaşlarım. Türk milleti yerine bu ızdıraplı günlerin hep bu arada seçkin antlaşma gine bu arada üstesinden geleceğiz, baştan güneşli günlere büyüklük kendisine bütün bu arada kavuşacağız. Kalbimiz sizinle dualarla birlikte.”

İş insanlarından depremzedelere bindi

Eskişehir’de iş insanları Haysiyet Sürmeli ve Serkan Kalem Erbabı vasıtasıyla evvel etapta 200 koli insancasına arkalama malzemesi hazırlandı. Bunun birlikte aynı turist aş damı, çok sayıda çadır, içmece suyu ve 2 aşçı görevlendirildi. Hazırlanan arkalama malzemeler Antakya’ya gönderildi.

Esskişehir Büyükşehir Belediyesi eliyle “Hep Alay Malay Deprem Bölgelerine Destek Veriyoruz” sloganıyla destek kampanyası başlatıldı. İhtiyaç listesine göre battaniye, denk, kullanılabilir kışlık giysi, bot, soba, bala bezi, sağlıklı ped, konserve ve uyku tulumu başta olmak amacıyla insancasına ihtiyaçlara korumak talip yardımseverler, tedarik ettikleri malzemeleri görevlilere ulaştırıyor.

Görevliler ve gönüllerin desteğiyle koliler halinde TIR’lara yüklenen müzaheret malzemeleri Eskişehir Valiliği AFAD Koordinasyonunda hareket bölgesindeki illere gönderiliyor.

Merkez Tepebaşı İlçe Şehremaneti Meclis üyeleri üstelik şubat ayı divan toplantılarında alacakları oturum ücretlerini deprem bölgesindeki vatandaşlara bağışlama kararı aldı.

Balıkesir

Balıkesir’dahi şehir merkezi ile Ayvalık, Sındırgı ve Bigadiç ilçelerinde, depremlerde uymazlık gören vatandaşların yaralarının sarılması için başlatılan arkalama seferberliği sürüyor.

Gönüllü vatandaşlar, Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin koordinesinde site merkezindeki 75. Yıl Deneyimsizlik Merkezi, Sahn Kurultay ve Kültür Sarayı, Site Konseyi ve Balıkesir Kıyamet Koodniasyon Merkezi’nde (BAKOM) ayrımsız araya geldi.

Malzemeleri yaş grubu ve cinsine bakarak ayıran gönüllüler, koli ve poşetlere istifliyor. Daha bilahare tırlara yüklenen malzemeler, sarsıntı bölgesine gönderiliyor.

Şu ana kadar 16 tırı bulan malzemeler, sarsıntı bölgesine gönderiliyor. Ayvalık, Sındırgı ve Bigadiç’te birlikte yardımlar toplanmaya bitmeme ediyor.

Balıkesir’den materyal yardımlarının yanında kadro ve maharet destek birlikte sağlanıyor. Kentten 162 personel ve 78 çevirici sarsıntı bölgesine gönderilirken, 10 takım hilti, 2 bando hidrolik ayrıcı kesici, 14 elektrik üreteci, 2 çerağ kulesi, 1 dönüştürücü, 1 sayı 30 metre, 2 sayı 50 metre makaralı kablo, 5 çıpa akçakesme makası, 5 varyos, 5 kazma, 10 apaz içi taşlama, 500 taşlama taşı, 14 BASKİ aracı bölgeye gönderildi.

Balıkesir Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Hiçlik Özalp, AA muhabirine, mecmu fahri ve paydaşlarla birlikte sarsıntı bölgesi amacıyla seferber olduklarını söyledi.

Bilecik

Bilecik Valiliği, Bilecik ve Bozüyük Belediyesi ile sivil toplum kuruluşları, deprem zımnında oluşan enkazın kaldırılması çalışmaları amacıyla gelişim makineleri ile 57 personel bölgeye gönderdi.

Yer Sarsıntısı bölgelerine ulaştırılmak üzere Atatürk Spor Salonu’nda toplanan yardımların tırlara yüklenerek yola imdi. Kızılay Zaman Çokluk Merkezi’nde de çok sayıda vatandaş koku verdi.

Arkalama seferberliğine binlerce vatandaş bindi verirken battaniye, üzeri ve pabuç, montgomer, çocuk bezleri, çocuk mamaları, besin ürünleri, akarsu, sililik maddeleri, ısıtıcı gibi ana gerekseme maddelerinden oluşan 3 araçlık müzaheret malzemesinin da hareket bölgesine ulaştırılması sağlanacak.

Bu arada Milli Eğitim İl Müdürlüğü Kontrol Istirdat Birliği Malatya’ya, İHH Arama Kurtarma ekibi Adıyaman’a, ANDA Arama Istirdat Derneği ekibi Gaziantep’e, IVEĞEN Bozüyük Derneği ve Beşir Derneği Arama Kurtarma ekibi Kahramanmaraş ile Edak Taharri Istirdat ekibinin birlikte Hatay’üstelik fariza yapacak.

Share: