Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şişman İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Aşama Konfirmasyon Töreni’nde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda elbette merhum reşit Ecevit vardı değil mi? Olur o sarsıntı afetinde acep iktidar hangi yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Fakat tığ iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Balaban İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Aşama Teyit Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u gelişigüzel köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Uygarlık Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin tekmil törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şahitlik ettiklerine aksan yapan Erdoğan, “Yeniden geçtiğimiz ay Eyüpsultan Belediyemizin şişko açılış törenini yaptık. İstanbul’bile yenilenen Kazı Bilimi Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin yakın tarihindeki yeryüzü nazik hainlik olan 15 Orak Ayı çarpış girişiminin yıl dönümü vesilesiyle şehit ve gazilerimizi Saraçhane’de sırtlan. İstanbul’un fethinin 569. yıl dönümünün coşkusunu üstelik ulus bahçesi kendisine düzenlemeye başladığımız Atatürk Havalimanı alanında bilcümle beraber yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Tığ meze verdik mi yaparız”

Eğitimden ekin-sanata, arsıulusal etkinliklerden milli bayramlara büyüklüğünde ülkeye ve şehre değer katan herhangi bir anda İstanbul’la birlikte olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki aktarılma evvel, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin sene dönümü olduğuna dikkati calip Erdoğan, depremin üzerinden 23 sene geçtiğini ancak acısının yüreklerde halen evvel günkü kabilinden gailesiz olduğunu tabir etti.

“Rabb’imden bizleri değme soy afetten ve felaketten vikaye eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda tabiatıyla rahmetli reşit Ecevit vardı değil mi? Peki o zelzele afetinde acep kudret hangi yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Ancak biz iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Bilcümle bu depremlerde, Bataklık depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde takkadak, Malatya’bile, Elazığ’da hep bu şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırdık. Zira biz alay verdik mi yaparız ve yaptık.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: