Cümle zamanların arz faziletkâr Teşrinievvel kocaoğlan ihracatı gerçekleşti

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Eş Güdümcü Başkanı Ahmet Fikret Kileci dış satım rakamlarını kamuoyuyla paylaştı. 2022 yılının Ilk Teşrin ayında Toprak ihracatı, geçtiğimiz yılın bire bir ayına göre yüzdelik 4,5 artışla 1 Bilyon 124 milyon 270 bin dolar seviyesine geldi. Dış ticarette Bölgenin lokomotifi konumundaki Gaziantep ise Teşrinievvel ayını 959 milyon 17 bin dolarlık ihracatla tamamlayarak tıpkı esbak yıla bakarak yüz8’lik artış oranı yakaladı.

Hem bölgede hem üstelik Gaziantep’te için tamam zamanların sunu erdemli Teşrinievvel ayı ihracat değerine ulaştıklarını bildiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Herkesin bildiği ve küresel çapta karşılaştığı iktisadi buhranlar kendini yıl sonunda iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Gaziantep ve Toprak ihracatçılarımız, zorluklarla sarrafiye edebilmek üzere çalışmaktan ve üretmekten esasen vazgeçmedi ve bu damarı bozuk tabloya karşın rakamlarla yüzümüzü güldüren sonuçlara imza attılar. Çünkü bu atmosfer karşısında elde edilen muvaffakiyet gelişigüzel ant söylediğimiz kabil istikrarın resmidir. Bölgemizin ve Gaziantep’imizin ihracatçısı zorluklardan pes etmediği üzere zoru başarmaya devam etmektedir. Biz dünyayı etkileyen bulunan sorunlardan muhit rekorları rafa kaldıracağımız benzeri çağ geçireceğimizi düşünürken ihracatçımızın başarısı ile yeniden devlet bazında beşinci sıraya yükseldik. Bu süreçte çalışmaya, üretmeye bitmeme fail ve bu adamakıllı tablonun mimarı olan tüm ihracatçılarımızı ilgiyle kutlarım şeklinde konuştu.

“Devletimiz ihracatçısının yanında”

İhracatçılarımızın yabansı azmi ve teksir motivasyonu ile zorlukların hafifleyebileceğini anlatım fail Komutan Kileci, “Toptan çapta zarfında bulunduğumuz atmosferde yaşanan müphemiyet ve dalgalanmalara rağmen Bölgemizin faal ihracatçıları istikrarını sürdürerek ihracat hedeflerine aksetmek amacıyla sakır sakır demeden çalışmaya devam ediyor. Zorluklara cebin mücadelemizi sürdürüyoruz ve mücadelemizin meyvesini yıpranmamış rekorlarla alıyoruz. Zira biliyoruz ki bizlerin çalışmaktan ve umum zorluklara rağmen üretmekten eksantrik seçeneğimiz namevcut. Antrparantez buradan açıklamak isterim devletimiz seçkin ahit ihracatçısının beraberinde. Malumunuz geçtiğimiz günlerde Yeni Döl İhracat Desteklerinin tanıtımı yapıldı. Biz de Tecim Bakanlığımızın uzmanlarını 16 Son Teşrin Çarşamba haset bu kullanılmamış destekleri ifade etmek ve ihracatçılarımızı bilgilendirmek amacıyla Ilişki Hizmet Binamızda ağırlayacağız. Tüm Bölge ihracatçılarımızı görmeyi dilek ediyoruz” ifadelerini kullandı.

En Çokça Irak, ESIR ve Suriye’ye İhracat

Mıntıka ihracatında yeryüzü şişman paya erbap ülkeler ve kitap grupları için dahi bilgelik veren GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Ortadoğu ülkelerinin yüzdelik 42,1 payla önceki sırada düzlük aldığını anlatım ederken, AKARSU ülkelerinin yüzdelik 16,3 payla ikinci ve Afrika ülkelerinin dahi yüzde 14,5 payla üçüncü sırada vadi aldığını belirtti. 2022’in Ocak-Ekim ayları ortada toplanmış 194 ülkeye dış satım gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kileci; “Irak, KUL, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, İsrail, Libya ve Cibuti Bölgemiz ihracatında önce sıralarda saha düzlük ülkelerdir. Eser gruplarına baktığımızda ise Bölgemizden makine halıları, pastacılık ürünleri, iplikler, kumaşlar, değirmencilik ürünleri, plastikler ve mamulleri, nebati yağlar, ayrıksı besin müstahzarları, demir-çelik mamulleri ile semere göveri konserveleri ihraç edildiğini görüyoruz” dedi.

Rekor İhracat

Bölgemiz 2022 yılının başından günümüze 10 milyar 186 milyon 924 bin dolarlık yeryüzü faziletli dış satım gerçekleştirirken, bir dönemde bu ihracatta nazik paya topluluk Gaziantep 8 milyar 696 milyon 490 bin dolarlık dış satım ile yeni tıpkı rekora imza attı. Teşrinievvel ayı dış satım verilerinde 5. Sırada saha kayran Gaziantep’te ihracatın ithalatı karşılama oranının serencam 12 ayda yüzdelik 120,3 olduğunu rapor eden Komutan Ahmet Fikret Kileci, “Gaziantep, dış tecim verileriyle bizleri 2023 hedeflerimiz konusunda umutlandırıyor ve ihracatta ve sanayide marka tıpkısı şehir olma özelliğini sürdürüyor. Muvaffakiyet hikayemizin katlanarak büyümesi bildirme şişman temennimiz. Katma değeri faziletkâr, içerisinde efdal uygulayım bilimi barındıran ürünlerin ihracatını bırakmak üzere nazik hız sergiliyoruz. Amacımız hem bölgemize hem ülkemize erdemli kesin döviz girdisi bulmak” diye konuştu.. Nesiç ve hammaddeleri, tahıl-bakliyat, semiz tohumlar ve mamulleri, halı, kimyasal maddeler ile ongun ve orman ürünleri, Gaziantep’in ihracatında önde mevrut sektörlerdir.

Kileci antrparantez 2022 yılı Ilk Teşrin ayında GAİB’e bağlı değişik illerden Kahramanmaraş’ın 113,9 milyon dolar, Mardin’in 95,6 milyon dolar, Malatya’nın 44,5 milyon dolar, Şanlıurfa’nın 24,8 milyon dolar, Diyarbakır’ın 24,7 milyon dolar, Adıyaman’ın 8,9 milyon dolar ve Kilis’in 7,7 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini kamuoyuna duyurdu. – GAZİANTEP

Share: