Doğada dinamik zooloji unutulmadı, güç kar yağan bölgelere yemleme bırakıldı

Doğada hareketli hayvanlar unutulmadı, pahal kar yağan bölgelere ağızotu bırakıldı

Kar kalınlığının 70 santimetreye ulaştığı dağlık bölgeye yonca ve saman balyaları taşındı

BURDUR – Burdur’bile hafta içi dokunaklı kar yağışı olan yüksek kesimlerdeki karışık hayvanları için doğaya yemleme bırakıldı.

Burdur’bile 3 periyot süren yağışlı havalar sonrasında kış şartları elan da ağırlaştı. Faziletkâr kesimlerde yağan kar sonrası doğada tüvana hayvanların kemirmek bulmakta zorlanmaması amacıyla Burdur Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü harekete geçti. Antipatik havanın etkisiyle Kestel Dağı eteklerinde bulunan Aziziye Köyü yaylaları ve Artağanlık Köyü yaylalarına ekipler vasıtasıyla yem bırakıldı.

Arazi araçlarıyla karlı ve çamurlu yolları aşarak aşılanmamış hayvanlarının yardımına koşmaya çalışan ekipler yaz şita demeden melez hayatını korumak için çarpışma veriyor Kar kalınlığının 70 santime ulaştığı bölgelerde zorlukla ilerleyerek birçok bölgeyi gezen huy siper personelleri bu işi gönülden yaptıklarını, onlar için yaşam tarzına haline dönüştüğünü söylediler. Rastgele bölgenin biyolojik yapısı ayrımlı olduğundan ve Kestel dağı yaylarında daha çok tavşan, kuş, çekelez, tilki gibi hayvanat yaşadığı üzere buğday, rüşvet kabil yemler bırakan ekipler Bucak ilçesinde kim ormanlık alanlarda çığlık keçileri yaşadığı amacıyla o bölgelere yonca, saman balyası kabilinden yemler bıraktıklarını dile getirdiler.

Kış boyunca ağızotu faaliyetine devam edecek olan Burdur Huy Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri böylece tabiat bile tüvana hayvanların açlık yaşamamaları ve şen bir şita geçirmeleri üzere cümle imkanlarını seferber edeceklerini bildirdiler.

Share: