Göksu travertenleri Giresun’un Pamukkale’si oldu

Göksu travertenleri Giresun’un Pamukkale’si oldu

GİRESUN Giresun’un Dereli ilçesinde turkuaz rengi ve travertenleriyle Pamukkale’yi mümasil “Göksu Travertenleri” ve “Mavi Göl” günlük 3 binden fazla domestik ve yabancı ziyaretçileri ağırlıyor.

İlçenin Pınarlar köyünde İl Hususi İdaresi Firez ve Toplumsal İşler Müdürlüğünce düzenlenen proje ile Göksu Travertenlerinin hamur değeri korunarak ayazlık şeklinde göletler oluşturuldu. Mineralli suların aktığı alandaki reviş yolları parafin rengi alırken, göller ise turkuaza büründü. Görünüşü ile Pamukkale travertenlerini yakın Göksu Travertenleri, Mavi Göl’ün birlikte Giresun’un en haddinden fazla musahabe edilen turizm alanlarından birisi haline geldi.

Giresun İl Özel İdaresi aracılığıyla işletilen ve günce 3 binden çok kişinin mülakat ettiği Göksu Travertenlerini musahabe ücreti ise 10 TL namına alınıyor.

Giresun turizmine Semavi Göl ve Göksu Travertenlerinin değer kattığını tamlayan turizmci Cengiz Fison, “Bir turizm işletmecisi yerine Giresun’un katıksız güzellikleri ortada meydan kayran Mavi Göl ve Göksu Travertenleri ayrı aynı derece katmıştır. Genlikle turizmciler rica üzerine bu yerleri kabul etmek isteyenler için turlar düzenliyor. Ancak elan fazla musahabe için lansman ve devir gerekiyor bir birlikte bu turizm alanlarında çalışanların turizm eğitimi almış şahıslar olması az çok önemlidir. Talimli kişilerin vereceği bakım turizmi elan bile yukarılara taşıyacaktır. Turizm bir hizmet sektörüdür ve hizmet memnuniyeti getirmelidir” dedi.

Göksu travertenlerinin seçme geçen yıl henüz dahi güzelleştiğini belirten İmdat Keder ise, “Güzeşte yılda gelmiştim ancak bu yıl çokça elan domuzuna ayrımsız arkaç gelmiş. Herhangi Bir sabık yıl güzelleşen daha bile bent çeken ayrımsız nakız alıyor. Rastgele fırsatta gelip sodalı suda çapmak buranın güzelliğini görmek istiyorum” ifadelerine düzlük verdi.

Öte yandan Giresun İl Hususi İdaresinden yapılan açıklamada ise, ziyaretçilerin memnuniyeti amacıyla çalışmaların bitmeme ettiği, kullanılmamış asıl sularla bu arada traverten alanlarının genişletildiği ve park yeri alanı etme çalışmalarının sürdüğü belirtildi.Share: