Karadeniz’den yer sarsıntısı bölgesine yardım seferberliği devam ediyor

Trabzon, Kargaşa, Giresun, Rize ve Bayburt’ta vatandaşlar, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin peşi sıra başlatılan arkalama kampanyalarına 12’nci günde üstelik destek vermeyi sürdürdü.

Trabzon’birlikte vatandaşlar ile kamu ve sivil topluluk kuruluşları depremzedelere yardımlara bitmeme ediyor.

Yer Sarsıntısı bölgesine kentten 15 bin atlatmak, soba, uyku tulumu ve kışlık giyeceğin yanı sıra 50 etkin duş ve abdesthane gönderildi.

Büyükşehir Belediyesince üstelik depremden etkilenen illere 23 konteyner, ilaçlama çalışmaları amacıyla kadro ve hisse senedi makineleri atıf edildi. Hatay’daki hasar tayin çalışmalarına gelmek amacıyla 20 nefis kol de bölgeye hareket etti.

Köprübaşı ilçesindeki Form Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Zeynep Övgü Kahveci, biriktirdiği aynı miktar parayı depremzedeler amacıyla AFAD’a bağışladı.

Rize

Rize Cahillik Merkezi’nde depremzedeler amacıyla müzaheret toplanıyor.

Kente gelen depremzedeler, burada oluşturulan içtimai markette giysi ve besin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Aile ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü ile İl Esenlik Müdürlüğünde görevli 17 şahsiyet psikososyal destek ekibi, depremzedelere hizmet yüklemek amacıyla Diyarbakır ve Adıyaman’a gitti.

Giresun

Giresun’dan dahi hareket bölgesine yardımlar devam ediyor.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Malatya’ya 252, Adıyaman’a 158, Kahramanmaraş’a 71, Gaziantep’e 26, Hatay’a 24, Diyarbakır’a 3, Adana ve Osmaniye’ye de birer kalkışmak amacıyla 536 çevirici müzaheret malzemesinin ulaştırıldığı belirtildi.

Depremden etkilenen illere ambulans ve aksiyon makinelerinin birlikte aralarında bulunduğu 517 aracın gönderildiği vurgulanan açıklamada, “Bu araçların beraberinde 40 yaşam konteyneri, 17 tuvalet-duş konteyneri, karavan ve 77 elektrik üreteci dahi zelzele bölgelerine ulaştırıldı.” ifadesi kullanıldı.

Kalaba

Kargaşa’bile 19 ilçede vatandaşların desteğiyle gerçekleştirme edilen odun ve kömürler yer sarsıntısı bölgesine gönderildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, yaptığı açıklamada, “Kargaşa’nun gönlü güzelce, cömert insanlarının da desteği ile hazırlanan odun ve kömürden oluşan arkalama tırlarını kırsal mahalle ve köylere ulaştırıp emanetleri sahiplerine teyit ediyoruz. Biriz, beraberiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgeye gönderilen oyuncakların dahi çocuklara dürü edildiği kaydedildi.

Bayburt

Bayburt’tan, depremden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, İtfaiye Müdürlüğü binasında arkalama kampanyasına bindi veren gönüllülerle ayrımsız araya geldi.

Gönüllülere destekleri zımnında teşekkür eden Pekmezci, belediyenin sarsıntı bölgesine bugüne büyüklüğünde 45 kamyon yardım malzemesi gönderdiğini söyledi.

Bölgeye gidecek arkalama konvoyunu üstelik uğurlayan Pekmezci, Bayburt’ta vatandaşların depremden etkilenen illere muavenet etmek amacıyla nazik çaba gösterdiğini belirtti.

Share: