Ladik Gölü’nde göçmen kuşlar ve balıklar için ağızotu yapıldı

Samsun’üstelik, çevresinde 42 farklı kuş türünün yaşadığı ve turna balığının yaşam alanı Ladik Gölü’nde yemleme çalışması gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, yüzer adaların bulunduğu Ladik Gölü’nde kışın göçmen kuş türleri ile balıkların ağızotu bulmakta zorlandığı belirtildi.

Özellikle haddinden fazla değişik su kuşu ve balık türü popülasyonuna familya sahipliği işleyen Ladik Gölü ve çevresinde ekiplerin yem çalışması yaptığı aktarılan açıklamada, Ladik ilçesinde kışın gelgel sıcaklığının sıfırın altında 10’a kadar düşmesi zımnında gölün zaman zaman buz tuttuğu tabir edildi.

Açıklamada görüşlerine saha verilen Çevre Koruma ve Arama Dairesi Başkanlığına mecbur Baytar İşleri Idarehane Müdürü Çekişme Etçi, havaların soğumaya başlamasıyla göl yüzeyinin buz tutmaya başladığına meni etti.

Buzlanmadan suratsız etkilenen kuş ve balık türlerinin beslenebilmesi amacıyla gölün makul noktalarına yem bıraktıklarını belirten Kasap, şunları kaydetti:

“Tabii sit alanlarında canlıların ekolojik yaşamına arkalamak amacıyla yem çalışması başlattık. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ile Terme Gölyazı Zevk Parkı’nda bile yemleme çalışmasını yapacağız. Yemeden Içmeden birey dostlarımız olan çıkmaz hayvanlarının değil, aşılanmamış hayatında hayatiyetli kuş ve balıkların beslenmesine üstelik apotr oluyoruz. Ladik Gölü’nün buzlanmaya başladığına ait vatandaşlarımızdan mevrut bilgelik konusunda alelacele harekete geçtik. Aşılanmamış hayatının sürdürülebilmesine yardım sağlamaya bitmeme edeceğiz.”

Share: