Mersin’de gönüllü gençler depremzedelere arkalama çalışmalarına katılıyor

Mersin’in Erdemli ilçesinde gönüllü gençlerden oluşan kadro, depremzedeler amacıyla düğürcük hazırlayıp, hayırseverlerin getirdiği eşyaları sınıflandırarak dağıtımını yapıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Efdal Kaymakamlığı ve Erdemli Belediyesi aracılığıyla afetzedelere müteveccih müzaheret çalışmalarına gençler bile destek veriyor.

İlçede cıvıl cıvıl ortaöğretim ve üniversite öğrencileri, depremzedeler üzere benzeri araya gelip fırında düğürcük hazırlıyor. Hayırseverlerin gönderdiği başmak ve kıyafetler üstelik belirlenen alanda toplanıp gençler yoluyla sınıflandırılarak, sınırlı pazar yerinden “Depremzede Müzaheret Eş Güdüm Merkezi”nde afetzedelere dağıtılıyor.

Erdemli Şehremini Mükerrem Tollu, yaptığı açıklamada, depremin yaşandığı önce günden bu yana ilçedeki gençlerin durmadan yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması üzere çalıştığını söyledi.

Gençlerin gönüllü yerine arkalama çalışmalarına katılmalarından alım duyduğunu dile getiren Tollu, şöyle konuştu:

“Depremde kardeşliğin, dayanışmanın, yardımlaşmanın genişlik güzelce örneğini Efdal halkı vermiştir. Bunun başında de gençlerimiz gelmektedir. 500’ün üzerinde gencimiz depremin olduğu günden bu yana depremden engel gören insanlarımızın kemirmek ve barınma ihtiyaçlarını bastırmak yerine muttasıl mücadele ettiler. Erdemli’mizin efdal insanlarına, gençlerimize binlerce misil teşekkür ediyoruz. Onlarla gelgel duyuyoruz. İyi kim varlar.”

Tıp Fakültesi öğrencisi Habibe Aydoğmuş de depremzedeler üzere simit üretildiğini kuzeninden öğrendikten sonradan kendisinin da bu çalışmaya karışma olduğunu, ayrıca arkadaşlarını destek olmaları amacıyla yönlendirdiğini bildirdi.

Mustafa Şans ise depremzedeler üzere yapılan çalışmalara havari olabilmenin kendisini mutlu ettiğini anlatarak, “Toplanma merkezine gelen eşyaları yegâne tek ayırıp numaralandırıyoruz. Elan sonraları bunları gerekseme duyan afetzedelere teslim ediyoruz. Bıkmadan usanmadan 7 gün 24 saat bu çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

Share: