Şark Anadolu’dan sarsıntı bölgesine yardımlar artarak bitmeme ediyor

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler nedeniyle Kars, Ardahan, Iğdır, Erzincan ve Erzurum’dan facia bölgesine yapılan yardımlar bitmeme ediyor.

Kars Valiliği ile Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen yardım çalışmalarına destek üzere vatandaşlar, yaşam malzemesi ve yiyecekleri Kars Belediyesi, İHH ve Gençlik Merkezlerine getirildi.

Kars Valisi ve Şehremaneti Başkan Vekili Türker Öksüz’ün talimatıyla toplanan yardımlar, vatandaşların desteğiyle merkezden tırlara yüklendi.

AFAD İl Müdürlüğüne ilgili depolardan ise 400 deri, 1920 battaniye, 1692 akak, 216 karı mutfak seti, 1320 yastık-çarşaf seti ile vatandaşların topladığı 9 tırlık malzeme afetzedelere ulaştırılmak üzere Şanlıurfa’ya gönderildi.

Sarıkamış Kayak ve Snowboard Eğiticileri Derneği de zelzele bölgesinde insanların üşümümesi için 120 kayak montu hazırladı. İlçede yardımlar toplanmaya bitmeme ediliyor.

Ardahan

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, sarsıntı bölgesine 2 tır aksiyon makinesi ekipmanı gönderildiğini söyledi.

Toplanan besin ve bir yardımlarında gönderileceğini dile getiren Öner, “Çok sayıda kamu personeli gönderdik, göndermeye devam ediyoruz. Bizzat ayni müzaheret kampanyası başlattık ve hangi kabil yardımların alındığını içtimai medya hesaplarımızdan belirttik. Zaman şahsen sivil cemiyet kuruluşlarımızı birlikte arayarak, Ardahan kendisine vacip olanı yarmak üzere yardıma çağırma ettim. Antrparantez medyamızdan yardımların yapılması konusunda duyar davranmaya çağırma ediyorum.” dedi.

Iğdır

Iğdır’dan birlikte afetin yaşandığı bölgeye 9 tır yardım gönderildi.

Iğdır Valiliğinin koordinesinde AFAD İl Müdürlüğü bahçesinde kurulan çadırlara vatandaşlar şehir merkezi ve ilçelerden arkalama malzemelerini gönderiyor.

Gelen malzemeler bu çadırlarda türlerine bakarak ayrılıp kolilere konularak tıra yüklenip afetin yaşandığı bölgelere gönderiliyor.

Erzincan

Erzincan Valisi Mehmet Sirkat, depremin ilk anından itibaren 45 aksiyon makinesi ile farklı alanlarda 437 personelin göreve gittiğini söyledi.

Araklama, AFAD binasında düzenlediği basın toplantısında, amme haricinde hususi sektörden ise fahri namına 83 kişinin arama kurtarma faaliyetinde mevcut olmak için yer sarsıntısı bölgesine gittiğini belirtti.

Yardımlara bindi verenlere teşekkür fail Aşıramento, “Burada dün 5 tır arkalama toplandı. Lokomotifliği Erzincan Ticaret ve Endüstri Odası, esnaflarımız, hareket insanlarımız yaptı. Donuk bire bir felaketle beniz yüzeyiz ama bu birlik ve beraberlik yaraları acele zamanda saracağımızı gösteriyor. Tanrı birliğimizi beraberliğimizi daim etsin.” dedi.

Erzurum

Erzurum’un Horasan ilçesinde dahi toplanan yardımlar deprem bölgesine gönderildi.

Valilik ve AFAD koordinesinde düzenlenen arkalama çalışmalarına müzaheret etmek amacıyla toplanan hayat malzemesi ile yiyecekler, Horasan Kaymakamlığı Toplumsal Teavün ve Dayanışma Vakfı’na ilgilendiren depolara getirildi.

Burada jandarma, polis güçleri, öğretmenler ve vatandaşların destekleriyle paketlenen malzemeler, 2 tıra yüklenerek zelzele bölgesine gönderildi.

Gönüllülerden hoca Fatih Veteriner, yaşanan depremden dolayı kaymakamlık halkı yerine harekete geçtiklerini söyledi.

Share: