Siirt’te 338 projeye 2 milyar 606 milyon 62 bin TL tahsisat ayrıldı

Şırnak’ta, 2023 yılı 1. Periyot İl Eş Güdüm Kurulu Toplantısı, Vali Osman Hacıbektaşoğlu başkanlığında gerçekleşti.

Vali Hacıbektaşoğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıda; devlet genelinde planlı yatırımlar ele alınarak, 2022 yılında yapımı tamamlanan, halen yapımı süren ve 2023 yılında hayata geçirilmesi planlanan envestisman ve projeler ile ilgilendiren genel tıpkı kıymetlendirme yapıldı.

Kurul üyelerine seslenme eden Ilbay Hacıbektaşoğlu, devlet genelinde 2023 Ev kocaoğlan itibariyle 338 proje üstünde çalışmalar yapıldığı, bahis konusu projelere 2 bilyon 606 milyon 62 bin TL ödenek ayrıldığı,1 milyar 683 milyon 16 bin TL harcama yapıldığını, projelerin zaman nakdi gerçekleşmeleri yüzdelik 34 olduğu, 338 projeden 171’nin tamamlandığını, 96 projenin devam ettiğini, 39 projenin eksiltme aşamasında olduğunu, 26 projeye üstelik değişik nedenlerden çevre henüz başlanamadığını rapor etti.

Yatırımların gerçekleşme seviyeleri mergup düzeyde olmadığını bildiren Vali Hacıbektaşoğlu, 2022 yılı yatırımları fiziksel gerçekleşmeler açısından mergup seviyede olmasa birlikte kabul edilebilir seviyede olduğunu belirterek, ilimizde yatırımların edisyon şartlara karşın ve şuan bulunduğumuz şita mevsiminden hava tereddütlü çalışmaların mevsimin makul olmaya başlamasından itibaren hava ve kuruluşlar tarafından hızlandırılması amacıyla gereken değme tür çabanın gösterilmesi ve başlanamayan projelerin hemencek hayata geçirilmesi amacıyla mukteza hassasiyetin gösterilmeleri üzerine ilgililere mir verdiğini belirtti.

Toplantıda elan sonraları yatırımcı yapılış müdürlerine bir tane biricik bayram veren Vali Hacıbektaşoğlu, koordinasyonu müstelzim hususların perese alınmasını istedi.

İl Koordinasyon Müesses Toplantısı, yatırımcı kurumların çalışmaları ve projeleri üzerine yaptıkları sunumlar ile devam etti.

Toplantı sonunda genel benzeri istimara fail Ilbay Hacıbektaşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnşallah 2023 yılı içerisinde Siirt İl Umum Kütüphanesi ve Kültür Merkezi eksiksiz olacak. Siirt’te Cumhuriyetimizin 100. yılına uygun benzeri şekilde haddinden fazla rabıtalı benzeri proje tamamlanarak, bütün Siirtli vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş olacak. Gine Siirt Arkeoloji Müzesi bile 2023 yılında planlandığı üzere sakat il binasında tamamlanıp Siirt’in hizmetine girmiş olacak. Bu yatırımlar şehrimizin kültür, hanek ve turizm yaşamına haddinden fazla büyük benzeri mülhak derece katacaktır. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. Yılında bulunan yatırımlar artarak devam edecektir. Bu sene çokça daha aşkın yatırımın tamamlandığını ve devreye alındığını hep bu arada göreceğiz. Bu yatırımların gerçekleşmesinde bizlere değme ant destek veren ilkin Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, milletvekilimize, il başkanımıza, genel müdürlüklerimize, havza müdürlüklerimize ve el müdürlüklerimize, yerel yönetimlerimize, işçisinden mühendisine kadar emeği güzeşte tüm emanet ve kuruluşlara teşekkürname ederim” dedi.

Siirt Valiliği Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Kaymakamlar, Havza Müdürleri, Belediye Başkanları, kamu gurur ve kuruluşların İl Müdürleri ve gâh sivil sosyete kuruluşları temsilcileri katıldı. – SİİRT

Share: