TBMM Başkanı Mustafa Şentop’dan 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı mesajı

Türkiye Nazik Ulus Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramının 99’uncu sene dönümü dolayısıyla tıpkısı tebrik mesajı yayınladı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü dolayısıyla yaptığı paylaşımda, Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde gerçekleşen Milli Mücadele’nin önemine aksan yaparak Türk Milletinin bayramını kutladı.

TBMM Başkanı Şentop yayınladığı mesajda, “İstiklal ve istikbal mücadelemizi zaferle taçlandırarak milli varlığımızı tarihin diri tıpkısı öznesi yerine devam ettirme kararlılığımızı bütün dünyaya kabul ettirerek ilan ettiğimiz Cumhuriyetin 99’uncu yılına erişmenin gururunu yaşıyoruz. Ev zarfında ve güçlükle dışında yaşayan hep vatandaşlarımın Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutluyorum. Topyekün Kavim olarak, emperyalist istilacı ve işgalcilere cebin kazandığımız destansı yengi sonrasında milli buyuru esaslarıyla devletimizi yeniden yapılandırdığımız süreçte car ettiğimiz Cumhuriyet, ay boş bayrağımızın altında özgür ve müstakil can irademizin somutlaşmış ifadesidir. Cumhuriyet çokluk içinde bağlanak anlayışı ile ümranlı, demokratlık ile taçlanmıştır” ifadelerini kullandı.

“İçerden ve dışardan hiçbir nesiç ve girişimin milli birliğimizi bozmasına vesile verilmemiştir”

Şentop, Türk milletinin, cumhuriyetin ilanındaki süreçte karşılaştığı zorlukları ve sıkıntıları, birlik ve barışı vikaye ederek aştığını belirterek, “İçerden ve dışardan tek oluşum ve girişimin milli birliğimizi, vatanımızın bütünlüğünü ve anayasal düzeni bozmasına okazyon verilmemiştir. Bu kararlılığımız, haddizatında, Cumhuriyetin bünye sürecindeki mücadelemizin devamıdır. Eğitimden sağlığa, kültürden sanata, tarımdan ticarete büyüklüğünde herhangi bir alanda balaban ayrımsız gelişme göstermemizin yarınlardaki en kıvrak güvencesi Eren Milletimizdir. Karı-ayvaz, bala-iri, tüvana-nemli fark etmeksizin 85 milyon vatandaşımızın birlikte, dünyanın başka coğrafyalarında yaşayıp kalbi bizimle atan bilcümle kardeşlerimizin varlığı ve dayanışmasıyla yarınlarımızın daha huzurlu, tehlikesiz, zihayat ve gönençli olacağına inancım tamdır” diye belirtti.

“Bugün, budun yerine bizim övünç günümüzdür”

Şentop, Cumhuriyet ve demokrasinin milli egemenliğin somutlaşmış dubara olduğunu ifade etti ve açıklamalarına şu şekilde bitmeme etti:

“Hayat Dolu ve umum hür Türkiye idealimiz ve ‘barış ve huzurun teminatı aktif Türkiye’ anlayışımız gelişigüzel sabık gün çok elan büyük vahim ve istikrar kazanmaktadır. Cumhuriyetin car edilişinin 99’uncu yıldönümünü kutladığımız zaman, Budun yerine bizim övünme günümüzdür. Bu vesileyle kurtarıcı ve müessis Meclisimizin önce başkanı ve önceki Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, Milli Mücadelenin kahramanlarından müteşekkil Birinci Zaman ile Cumhuriyetimizi car eden Türkiye Şişman Ulus Meclisi’nin ikinci çağ milletvekilleri başta tevessül etmek amacıyla Milletimize ve Devletimize bakım etmiş bütün politika ve oran adamlarımızı, ermiş vatanımızı bizlere hayat fail kahraman şehitlerimizi ve emrihak etmiş gazilerimizi yağmur, minnettarlık ve şükranla anıyorum. 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı mutlu olsun.” – ANKARA

Share: