TBMM Umumi Kurulu’nda RTÜK Üyeliğine, AKP Kontenjanından Mete Hacıarifoğlu Seçildi

TBMM Umumi Kurulu’nda, Radyo ve Göstergeç Dal Kurulu’ndaki ayrımsız yersiz üyeliğe; AKP kontenjanından Mete Hacıarifoğlu seçildi.

TBMM Umumi Kurulu’nda bugün, AKP kontenjanından seçilen Taha Yücel’in istifasının peşi sıra boşalan RTÜK üyeliği için seçme yapıldı.

İYİ Öğür Ekip Başkanvekili Akreditasyon Dervişoğlu, cemaziyelevvel TBMM Başkanlığı’na, RTÜK üyeliği için iki beniâdem sunmuştu. Dervişoğlu, dilekçede, “Anayasa ve 6112 dar Kanun’un baş hükümleri ve TBMM Başkanlığı’nın günümüze dek olan uygulamalarına bakarak RTÜK üyeliği seçimi, Yasa’un 35. maddesinin beşinci fıkrası gereği intihap anında Meclis’teki siyasi parti gruplarının halihazırdaki iskemle dağılımına bakarak gerçekleştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İYİ Öğür Umumi Başkanı Meral Akşener Matbuat Danışmanı Tasavvur İde ve gazeteci Mahmur Çiçeği Akdemir’in ismi mazi Meclis Başkanlığı’na sunulmuştu. Fakat, zaman yapılan oylamada İYİ Öğür Grubu’nun adaylarının isimleri oylamaya sunulmadı.

Dip Kurul’üstelik boşalan aynı üyelik için AKP Grubu’nun iki adayı ortada intihap yapıldı. Yapılan oylamada Mete Hacıarifoğlu, 243 oyla kullanılmamış RTÜK üyesi adına seçildi. Batuhan Mumcu ise 4 rey aldı. 5 oy boş çıktı.

METE HACIARİFOĞLU KİMDİR?

Ağustos 1973’te Karabük’te doğdu. 1997 yılında Şükrü Balcı Polis Güçleri Iz Yüksekokulu’ndan mezun oldu. 2012 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden, 2018 yılında ise Rum Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden çıkışlı oldu.

1996-2003 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nde polis güçleri memuru kendisine fariza yaptı. 2003-2009 yılları beyninde RTÜK’te uzman kadrosunda görevlendirildi. 2009-2013 yılları beyninde AB Bakanlığı’nda arızi memur personel adına çalıştı. Daha sonra RTÜK’e döndü; 2013’ten bu yana araştırmacı kadrosunda Özel Tür Başmuallim Vekili kendisine görev yaptı.

HANGI OLMUŞTU?

AKP’li Taha Yücel, tahminî 3 kamer önceki ASELSAN Umum Müdür Yardımcısı reşit ve RTÜK üyeliğinden istifa etmişti. O dönüş, Divan’teki sandalye dağılımına bakarak, boşalan RTÜK üyeliğine AKP’li ayrımsız ismin seçilmesi gerekiyordu. Fakat İsmail Koncuk’un İYİ Tümen’ye katılması ile birlikte RTÜK’teki organ kontenjanı esasen İYİ Tümen’ye geçmişti. Çarkıt CHP ve Memleket Partisi Mebus Mehmet Yüce Çelebi’nin geçen hafta AKP’ye katılması ile birlikte, RTÜK üyeliğine yeniden AKP’li bir ismin seçileceği bilgisi verilmişti. Çelebi’nin AKP’ye katılmasının arkası sıra RTÜK Başkanlığı’nın, TBMM’ye resmi alfabe göndererek üyelik seçimi yapılması gerektiğini bildirmesi bekleniyordu.

AKP Şanlıurfa Saylav Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, AKP üyeliğinden ve milletvekilliğinden ricat ettiğini açıklamasının peşi sıra izah işleyen RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, “Fakıbaba’nın AKP’den istifasıyla birlikte abes olan RTÜK üyeliği İYİ Fırka’ye zarif” demişti.

Ancak, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27 Ekim’dahi; TBMM bütçesinin görüşüldüğü Çekim ve Bütçe Komisyonu toplantısında, RTÜK üyeliği tartışmasına ilgilendiren, “Bu şekilde benzeri uzanım elan önce yaşanmamış. Kanun da bunu öngörmemiş…  Burada hangi tarihteki bap dikkate alınabilir? Birisi seçimin yapıldığı ahit, birisi başlatıldığı gün, ayrımsız dahi üyelikte boşalmanın olduğu gün. Meclis Başkanı yerine 12 Ekim’birlikte yazmışım yazıyı. Seçimin yapılacağı çağ, o saat üye dağılımı değişiyor. Burada dolayısıyla günce milletvekili değişimiyle yapılabilmesi gibi değil” demişti.

Böylece arka asamble üyeliği kontenjanının AKP’ye geçtiği belirtildi.  İYİ Fırka Ekip Başkanvekili Muadele Dervişoğlu, geçkin TBMM Başkanlığı’na, RTÜK üyeliği amacıyla iki insan sundu. Dervişoğlu, dilekçede, “Temel ve 6112 basit Kanun’un kumandan hükümleri ve TBMM Başkanlığı’nın günümüze dek olan uygulamalarına göre RTÜK üyeliği seçimi, Yasa’un 35. maddesinin beşinci fıkrası gereği seçim anında Meclis’teki siyasal parti gruplarının halihazırdaki iskemle dağılımına göre gerçekleştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Share: