2. Elizabeth’in cenazesi için Antalya ve Isparta’daki çiçekçilerden büyük kazanç! Yer bir iki 1,5 milyon dip karanfil İngiltere’ye gönderilecek

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in ölümü sonrası Antalya ve Isparta’daki kesme çiçek sektöründe balaban tıpkı cıvıltı başladı. Kraliçe Elizabeth’in 8 Eylül’de memat etmesi sonrasında Kraliyet ailesince matem ve cenaze töreni amacıyla 10 günce tıpkı izlence hazırlandı. Bu kapsamda, hele da cenaze töreni amacıyla İngiltere’den Antalya’ya yapılan akçakesme çiçek talebinde yüzde 80-90’a vasıl bir kâm artışı yaşanıyor.

Akçakesme çiçek üretiminde Türkiye’bile önceki tam düzlük düzlük Antalya’da, teşrinisani- haziran aylarında hasat gerçekleşiyor. Haziran- kasım ayları arasındaki dönemde ise plato bölgesi adına nitelendirilen Isparta’daki üretimlerle 12 maaş kıvrak istihsal sürecindeki bu aralık dolduruluyor. Kraliçe Elizabeth’in ölümü da Isparta bölgesindeki plato üretiminin serencam dönemine balya geldi.

İNGİLİZ TALEPLERİ İLK SIRADA

Antalya’daki seralardaki hasat dönemi kasım ayında başlayacağı için şu zaman İngiltere’den efdal talep olmasına karşın, yapıt yetersizliği dolayısıyla firmalar siparişlere yetişemiyor. Bu dönemde İngiltere’ye olan akçakesme çiçek ihracatını 7-8 çağ süren yolculukta TIR’larla gerçekleştiren seksiyon, Ece’nin ölümüyle nakliyatlarını uçaklarla günlük olarak göndermeye başladı. Firmalar iştirakçi sayıları ve çalışma saatlerini artırırken, kesme çiçek ihracatında öncelik olarak İngiltere’yi önce vakit aldı.

ÖLÜM HABERİNİN ARDINDAN SİPARİŞ YAĞDI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclisi ile Akçakesme Çiçek ve Ziynet Bitkileri Çığır Komitesi üyesi Selçuk Çelebi, 8 Eylül akşamı Kraliçe’nin ahiret yolculuğu haberiyle İngiltere’deki müşterilerinden ekstra çiçek siparişleri almaya başladıklarını söyledi. Çelebi, Ülkede gerçekleşecek olan millî matem ve cenaze programının 10 bölüm süreceği belirtiliyor. Fakat zarfında bulunduğumuz bölüm Antalya’üstelik akçakesme çiçek üretimi namevcut, Isparta’üstelik yayla üretiminin da azaldığı tıpkısı dönüş geldi dedi.

TIR YERİNE UÇAKLA SEVKİYAT

Normal haftalık sözleşmelerinin olduğu çiçek sevkiyatlarını yapmakta zorlanırken, sevkiyat programına eskimemiş gelen siparişlerle akçakesme çiçek sektöründe İngiltere’nin ilk sıraya alındığını anlatan Selçuk Çelebi, Cenazeden dünya bu hafta bakımından TIR’la atıf edeceğimiz ürünlerimizi uçak sevkiyatına dönüştürdük. TIR’la 7-8 zaman sürerken, uçakla devrisi dönem ellerinde oluyor diyerek konuştu.

“SEÇME RENKTEKİ KARANFİLİ GÖNDERİYORUZ”

Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle akçakesme çiçek siparişlerinde yüzde 80-90’lık ayrımsız artma olduğunu tabir fail Çelebi, Fakat bu dönme üretim boşluğumuzdan periferi bu havale artışının yüzdelik 40-50’sini karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda üretimi olan zümre ise karanfil, temas renkteki karanfili dahi gönderiyoruz. 10 günce program dışında tahminî 1 kamer boyunca bu hareketliliğin de sürmesini bekliyoruz dedi. Antalya ve Isparta’daki kesme çiçek üreticilerinin İngiltere’ye doğrudan ihracatının yanında Hollanda’ya da kilolu miktarda çiçek gönderdiklerini kaydeden Çelebi, bu kapsamda Hollanda’daki müşterilerinin dahi cenazeden etraf ellerindeki Türk çiçeklerini İngiltere’ye gönderdiklerini söyledi.

MESAİ VE İŞÇİ SAYILARI ARTIRILDI

Çiçek firmasında kalite arama ve depo sorumlusu ziraat mühendisi Rabia Saika, yayla bölgesindeki üretimin birkaç olduğu aktarılma olması zımnında normalde günlük 8 saat şeklinde tıpkı say programı uygularken, Kraliçenin ölümü üstüne hem himmet saatleri hem birlikte iştirakçi sayılarını çoğaltmak yerinde kaldıklarını söyledi. Saika, bu süreçte gelişigüzel aktarılma günlük 2’şer saat emek ve 11- 18 Ilkgüz Pazar günleri dahi say kararı aldıklarını dile getirdi. Sebep, 30 olan iştirakçi kapasitesinin birlikte 45 kişiye çıkartıldığını kaydetti. Mutedil Rum Ziynet Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmaz ise plato yerine ifade edilen Isparta’nın haziran- son teşrin ayları ortada, Antalya’nın yunak olduğu yaz dönemindeki açığını kapattığını belirterek, şöyle konuştu:

“Istihsal periyodumuzun dahi 12 ay süresince yapılmasını sağlıyoruz. Isparta’daki üretim alanlarının iri bölümünü Antalyalı üreticiler oluşturuyor. Isparta’bile 2 bin dekar alanda toplamda 250 milyon dallık aynı üretim kapasitesi mevcut. Normalde bu dönemde İngiltere pazarına haftalık 600- 700 bin ense çiçek gönderirken, Kraliçe Elibazeth’in ölümüyle gelişigüzel bu rakamın cenaze töreni döneminde en az 1,5 milyon dip olacağını adisyon ediyoruz. İngiltere’den taleplerde kısık benzeri artma var. Şu anda yayladaki üretimde karanfil ağırlıklı üretimiz mevcut. Cenaze ve yas programının peşi sıra bile belli ayrımsız süre elan bu hareketliliğin bitmeme etmesini bekliyoruz.”

2. Elizabeth’in arkası sıra İngiltere’da servet, pasaport ve milli marş ilkin koyulmak amacıyla birçok molekül dönüşüme uğrayacak

Share: