Aquamasters Yüzme şampiyonasının önceki haset tamamlandı

17. Arsıulusal Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası Marmaris& Göcek Etabı Marmaris’te başladı.

Şampiyonanın birinci haset, 3 kilometrelik Bariz Su Yüzme Şampiyonası’na Veli Denizi ve Akdeniz’in buluştuğu Datça Yarımadası’nın genişlik iyice koylarından birinde konumlanan Hisarönü sülale sahipliği yaptı.

Muğla Valiliği’nin himayesinde, Marmaris Belediyesi’nin ocak sahipliğinde, Türkiye Yüzme Federasyonu ile Muğla Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde planlı 9 ile 80 gözyaşı aralığında 1000 ‘in üzerinde sporcunun yarıştığı yarışmada ilk başlama Marmaris şehremini Mehmet Oktay’ın bastığı korna ile 4 Kasım 2022 saat 16.00’dahi 3 kilometre üzere verildi.

Yarışmaya İngiltere’den katılan gazeteci Simon Griffits ” Londra’dan Aquamasters yarışları üzere geldim, güzeşte hafta Bodrum’da yarıştım bu hafta birlikte Marmaris’te üstelik yarışıyorum. Bodrumda 5 kilometrede bir numara oldum bu hafta Marmaris’te bile bir numara doğmak için kulaç atacağım ” dedi.

Yarışmanın iddialı yarışmacılarından ve Aqua Masters Spor direktörü Kaynak Arpınar Avşar ” Yarışma amacıyla haddinden fazla özel tıpkı koydayız, firuze serisinin akıbet etabı yerine yerinde tıpkısı aşama olacak. Yarışçı benzeri kol ile beraberiz umarım başarılı bire bir konkur tamam ” dedi.

Yarışmanın Başlangıç Hakemi Burak Göral tüm yarışmacılara konkur etaplarını anlattıktan bilahare “Şu zaman dahi yaklaşık 1150 sporcu ile start yöneltmek üzereyiz. Gayet muvaffakiyetli yarışmacılar var pir ayrımsız yarışma olacak” şeklinde konuştu.

Aquamasters Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Demirel ” 2022 yılında Firuze yüzme serisinin üçüncü ve bitiş etabını yüzüyoruz. Toplamda bu sene 5 bine andıran sporcu kulaç atmış olacak. Kestirmece 20’ye andıran ülkeden değişik sporcular katıldılar. Yıl süresince 3- 4 beldemizde gerçekleşti. Geçmiş Antalya sonra ise Bodrum, Marmaris ve Göcek epey ülkemizin haddinden fazla koca aynı değeri. Aqua Masters Marmaris’te doğdu ve on yedinci Uluslararası Arena Karması Yüzme Şampiyonasını gerçekleştiriyoruz üç periyot boyunca sürecek. Marmaris ve Göcek alay malay aile sahipliği yapacaklar. Sporcularımız akıbet derece ongun dereceler yüzüyorlar. Bundan bile bahtiyarlık duyuyoruz. İlk ayvaz sporcumuz gelen İngiliz misafirimiz Simon Griffits aynı zamanda de haddinden fazla eke benzeri yüzücü ve yaşı itibariyle de gayet fena hâlde dereceler yüzüyor. Kendinden 15 20 gözyaşı tüvana sporcuların derecelerini yüzüyor ” dedi.

Şampiyonanın bir numara günü gerçekleşen Yalınlık Su Yüzme Şampiyonası 3 K Genel Bölümleme Kadınlar birincisi ; Kaynak Arpınar Afşar, ikinci Korkunç Ör, üçüncü Dikkat Put Umu. Genel Sınıflama Rical birincisi; Simon Griffits, ikinci Bekir Emrah Gemicioğlu, üçüncü Iuri Cıpac oldular.

3 Kilometrelik Turkuaz serisi akıbet parkur yarışının arkası sıra Işık Yolculuğu Yüzme Etkinliği günün ikinci ve son etkinliği oldu.

Yarışmacılarının güvenliğini yaka düzenlilik ve Marmaris İlçe Itimat Müdürlüğü bahir polisleri sağladı, diskalifiye ve yarış dışı olanları bahir polisleri jet skiler ile sahile çıkardı.

Şampiyonanın ikinci günü Marmaris, İçmelerde ilkokul sarih benzeri otelin evsahipliğinde gerçekleşecek olan 2K Yalınlık Su Yüzme Şampiyonası, 4 X 500 m Alem Yarışları, AQUAKIDS Dallar Yüzme Etkinliği, SETUR MARINAS 1K Engelsiz Akarsu Yüzme Şampiyonası ile bitmeme edecek.

6 Kasım 2022 şampiyonanın son günü düzenlenecek Göcek 5K Ayan Su Yüzme Şampiyonası ile sona erecek. – MUĞLA

Share: