Aşırı sıcaklar Ren Nehri’ni kurutuyor

Almanya’nın genişlik majör ticaret yollarından biri olan Ren Nehri’nin su seviyesi, yaz aylarının yağışsız geçmesi dolayısıyla ağır oranda düştü.

Sürekli susuzluk ve erdemli sıcaklıkların, farklı nehirlerde olduğu gibi Ren Nehri’nde bile su seviyesinin düşmesindeki bildirme mefret etkenler olduğunu belirten uzmanlar, su seviyesinin elan birlikte düşmesinin yüksek tonajlı gemilerin nehri kullanamaması anlamına geleceğini, bunun üstelik ekonomiye kontra yansıyacağı uyarısında bulundu.

Federal Hidroloji Enstitüsü (BfG) uzmanı Bastian Klein, su seviyesinin düşmeye bitmeme edeceğini, gelecek hafta benzeri miktar yağmur kaydedilmesinin beklendiğini ancak bunun, akarsu seviyesinin yükselmesine katkısının beklenmediğini söyledi.

Federal Su Yolları ve Denizcilik İdaresi (WSV), Orta Ren’deki akarsu seviyelerinin hafta sonuna kadar 10 ila 15 santim elan düşmesini beklediğini açıkladı.

Ilk Teşrin 2018’birlikte düşük su seviyesi rekoru kırılmıştı

Uzmanlar, bağan akarsu seviyesine karşın Ren Nehri’ndeki seviyenin, yetişkin şehirlerden Köln, Düsseldorf ve Duisburg’bile 2018’deki sunma düşük su seviyesine ulaşmasının şimdilik beklenmediğini belirtti.

Köln’da yeryüzü bağan su düzeyi Teşrinievvel 2018’bile 69 santimetre iken esbak öğleden sonraları bu seviyenin 88 santimetre olduğu bilgisi paylaşıldı.

Duisburg’daki Federal Alman İç Bahir Taşımacılığı Birliği (BDB) güzeşte günlerde yaya gemilerinin ve feribotların bundan sonra mecmu iskelelere uğrayamadığını ve bir nice kargo gemisinin sadece kısmen yüklenebildiğini duyurdu.

Köln Limanları ve Dara Taşımacılığı (HGK) Sözcüsü Christian Lorenz, Köln-Godorf limanına kaya tuzu taşıyan angarya gemilerinin kimi vakit bağan su düzeyi nedeniyle normal yükün neredeyse üçte biriyle geldiğini ifade etti.

Bağan su kırat çabucak Ren Nehri ile kapalı değil

Kuraklık ve sıcaklığın sadece Alman ekonomisinin duygusal damarlarından olan Ren Nehri’nin su seviyesini düşürmediğini, Elbe Nehri üzere farklı mefret su yollarında üstelik analog sorunların yaşandığı kaydedildi.

Büyük nehirler ve kanallar kalkışmak üzere ülkede yaklaşık 7 bin 350 kilometre federal akarsu yolu bulunuyor.

Ren Nehri, dünyanın bildirme faal su yollarından biri namına biliniyor.

Federal Alman İç Bahir Taşımacılığı Birliği verilerine bakarak, Almanya’de mukayyet kestirmece 2 bin gemi ile yaklaşık 10 bin kargo gemisi Avrupa’daki nehirlerde akım halinde bulunuyor.

Uzmanlardan uyartı: Isıdam hava dalgasına özen!

Kavurucu sıcaklar turizmi vurdu: Cevelan tekneleri karaya oturdu!

Fransa’dahi dördüncü sıcak gelgel dalgası geliyor

 

Share: