Ayasofya Camii’nin kullanılmamış mebde imamı Prof. Dr. Mehmet Güvenli Kamer oldu

86 sene süren özlenti sonrası Ayasofya’nın camii olmasının peşi sıra ibadethanenin saksı imamı adına Prof. Dr. Mehmet Boynukalın atanmıştı. Sıkça yaptığı paylaşımlar ve söylemleriyle gündeme gelen Boynukalın, geçtiğimiz yıl görevinden affını istediğini açıklayıp Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki akademik görevine düşüncesiz döndüğünü duyurmuştu.

Boynukalın’ın arkası sıra camideki farklı imamlar Ferruh Muştuer ve Bünyamin Topçuoğlu, bu görevi bitmeme ettirdi. Camiide antrparantez 5 sunum de ezancı fariza yaparken, Kült İşleri Başkanlığı eskimemiş önder atamasını duyurdu. Buna bakarak Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Tehlikesiz Ay, Ayasofya-i Balaban Cami-i Şerifi’nde önder-dil cambazı olarak fariza yapacak.

CUMA-CUMARTESİ GÜNLERİ CAMİDE OLACAK

Prof. Dr. Kamer, Kült İşleri Başkanlığı aracılığıyla bugünden itibaren cuma namazı ve cumartesi günleri amacıyla camide görevlendirildi. Kamer, camide, cuma namazı günleri cuma, ikindi, akşam, yatsı ile cumartesi günü sabah namazını kıldıracak.

Mehmet Emin Ay

GÖREV SÜRESİ 1 YIL

Daha evvel Bursa Müftülüğü görevinde dahi kâin Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Akademisyen Ay’ın, Ayasofya’da aynı yıllık görevlendirildiği öğrenildi.

MEHMET EMİN AY KİMDİR?

Kamer, 1 April 1963 tarihinde Van’da doğdu. Van İmam-Dil Cambazı Lisesi’ni 1980 yılında, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni 1984 yılı Haziran döneminde birincilikle bitirdi. Tekmil sonrası açılan sınavlarda başarılı kendisine, aynı fakülteye 8 Ekim 1984’te Diyanet Eğitimi Anabilim Dalı Asistan yerine atandı. 1986 yılında Yüksek Lisansını, 1992 yılında ise Doktorasını tamamladı. 1993 yılında askeriye görevini hesabına getirdi. 1995 yılında Doçent, 2001 yılında ise Profesör oldu. 15 Antrakt 2011 ve 16 Şubat 2013 tarihinde iki defa Bursa Müftüsü namına atandı. Branşıyla ilgilendiren yayınlanmış 11 kitabı vardır. 1986 yılından itibaren TRT ve değişik hususi televizyon ve radyo kanallarında hazırladığı programları yayınlandı. 1998 yılında ise evcil bir televizyon kanalında tıpkı kamer boyunca yayınlanan “Ramazan Hususi Programı”nın yapımcılık görevini tıpkı meslektaşıyla birlikte adına getirdi.Share: