Başbuğ Pekmezci: “Şehrimizin antagonist işgalinden kurtuluşunu, 105 sene önceki can kuşu ve heyecanla idrak ettiğimiz bugünde bizlere düşen bu bilgilerimizi…

Bayburt Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. sene dönümü zımnında aynı plan yayımladı.

Pekmezci, yayımladığı mesajında şu ifadelere saha verdi: “Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu yurdun ciharıyek yanında olduğu kadar, bundan tamam 105 sene önceki Bayburt’umuzda de tebellür etmiştir. Vatanını yemeden içmeden imanına ve elverişsiz sevgisine istinaden koruyan, kadın, eş, güre, buğulanmış demeden mevzilerde parçalanmamış varlığını ortaya koyarak çarpışan ve bu amaç için kanlarını döken alp ecdadımız sürgit milletimizin gönlünde yaşayacaktır.

Rus kuvvetlerinin Bayburt’umuzdan Ekim 1917’de çekilmesiyle Ermenilerin akla hayale gelmeyecek zulümleri 21 Küçük Ay 1918’e büyüklüğünde sürüp gitmiştir. İşgal yıllarında tekmil yurtta yakılan halas meşalesi 21 Küçük Ay 1918’de Bayburt’umuzu birlikte aydınlatmış, Allah’ın izniyle eren ecdadımız ve kahraman ordumuz bütünleşerek şehrimizi antagonist işgalinden kurtarmış ve bu zulümlere son vermiştir.

Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu, 105 sene esbak can kuşu ve heyecanla rüşvet ettiğimiz bugünde bizlere sakıt bu bilgilerimizi gelecek kuşaklara aktarmaktır. Unutulmaz Caddesi’nin isminin neden Unutulmaz olduğunu, Taş Mağazalarda neler yaşandığını, 2. Plevnemiz Kop Savunmasını, halkımızın ve ordumuzun verdiği destani mücadeleyi, Fevk Kırzı Köyü’ndeki iffet abidesi kadınlarımızı onlara evire çevire anlatmalıyız.

Bu vesileyle mecmu hemşehrilerimizin 21 Şubat Kurtuluş gününü tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve bu hümayun mücadelenin isimsiz kahramanları gelmek üzere ermiş vatanımız için seve seve fert veren bütün şehitlerimize Allah’tan yağmur diliyorum.

Ayrıca 6 Küçük Ay 2023 Pazartesi günü meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, yaralılarımıza ise şifalar vermesini murat ediyorum.” – BAYBURT

Share: