Bayburt’ta eğitime kar tatili

Bayburt’ta eğitime kar tatili

BAYBURT – Meteorolojinin kar yağışı uyarısında bulunduğu illerden biri olan Bayburt’ta yavaş kar yağışı çalışkan oluyor. Kar yağışı nedeniyle ikinci dönemin başlayacağı 6 Küçük Ay 2022 Pazartesi günü okullar tatil edildi.

Anide başlayan ve etkisini artıran kar, şehri beyaza bürümeye yetti. Karaca hazırlıksız yakalanan sürücüler el anlar yaşarken, vatandaşlar kar altında ışık çekilerek o anları ölümsüzleştirdiler. Lapa lapa yağan karla birlikte Bayburt Belediyesi karla savaş ekipleri tedbiri doğrudan bırakmayarak vatandaşlar ile sürücülerin yollarda ve trafikte sav yaşamaması üzere sahada yerlerini aldılar. Kar yağışına sevinen vatandaşlar ise, henüz fazla kar yağışının olmasını istekle yağan bellek eski yıllara bakarak beş altı olduğunu belirtip, şubat ayının mübarek kar yağışıyla geçmesini dilediler. Vecdi Tüfekçi isimli Bayburtlu, kar yağışından mutluluk duyduğunu anlatım ederek, “Kar yağmadığı devir yağışsızlık peki bu birlikte bizim üzere mebzul imkânsız. Demin kar yağışı başladı, sularımız artacak ayrıca suları yoksuz köylerde bu durumdan faydalanacak. Kar yağmasının bize çokça faydası var, henüz fazla yağarsa gür peki, bu durumdan memnunum. Maşallah şu an bol yağıyor, haddinden fazla fena hâlde” dedi.

Gücük Ay ayının evvel günlerinde başlayan, aralıklarla meydan düz aktif olan ve hafta sonu dahi aniden bastıran kar zımnında okullar açılmadan kar engeline takıldı. Konuya ilgilendiren Bayburt Valiliğinden yapılan açıklamada, “Hırçın hava durumu zımnında 6 Küçük Ay 2023 Pazartesi haset Bayburt İl genelinde, geçmiş ve ılımlı aşamalı yetişek kurumlarında eğitime aynı periyot süreyle duruluk verilmiştir. Tamlanan tarihte aylı ve mânialı kamu personeli dahi idari mezun sayılacaktır” ifadeleri düz aldı.

Share: