Bayburt’un bileği bükülmeyen kızları yeni şampiyonluklara hazırlanıyor

– Bayburt’un bileği bükülmeyen kızları bakir şampiyonluklara hazırlanıyor

BAYBURT – Bayburt Rakiplik Kurumu Kız Küçük Asya Lisesi öğrencileri rakiplerini hepyek yenerek memleketi Bayburt’a madalyalarıyla döndüler. Kısaca 1 sene geçmiş güç güreşi sporuyla öğretmenleri vasıtasıyla tanışan kızlar, 5-6 kamer üzere kısa tıpkı sürede yarışmalara gidip, grup yarışmalarından madalyalarıyla dönmüşlerdi.

Geçtiğimiz yıl Türkiye şampiyonasında bile tıpkı öğrencisinin üçüncü olduğunu bildiren Beden Eğitimi Öğretmeni Furkan Arı, hedeflerinin çokça fiilen Avrupa şampiyonasında Türkiye’yi görevlendirmek olduğunu söyledi. bununla birlikte Türkiye finalleri öncesi bölge maçlarında 50 kiloda sağlıklı branş toprak ikincisi olan Nisanur Görgülü, Türkiye finallerinde Bayburt’u dubara etmeye adalet kazanırken, Yaren Çinoçevi 45 kiloda salim kol toprak üçüncüsü, Yeşim Afşar 55 kiloda iyi kol mıntıka üçüncüsü, Esma Arslan ise 75 kiloda iyi ve sol dal bölge dördüncüsü olmuştu.

Kız kardeşi yardımıyla bilek güreşiyle tanışan bacı: “Sunma balaban antrenörüm kardeşim oldu”

Güç güreşi sporuyla 15 yaşındaki kardeşi Melisa Vazıh’un sebebiyle tanışan 17 yaşındaki bacı Nisanur Ziyalı, şimdilerde Türkiye finallerinde Bayburt’u temsil etmeye hazırlanıyor. “Yeryüzü mebzul antrenörüm kardeşim oldu” diye niteleyerek mütekellim Nisanur Aydınlık, “Sabık yıl kardeşimin takviye etmek, bindi yüklemek amacıyla antrenmanlarına gidiyordum. O dönemde kardeşimin antrenörünün senin bile gel gücüne bakalım demesi konusunda bilek güreşi sporuyla tanıştım. Benzeri haftalık antrenmanla milli bando seçmelerine çıktım, rakiplerimi tanıdım. Orada hırsı hücre alabiliyorsunuz, geldiğimde bozukluk olmasın, ben üstelik yaparım dedim spora tamamen başladım. Kardeşim bile haddinden fazla destek oldu bana, kardeşim orada üçüncü olmuştu. Onun bildikleri bana ışık oldu. Arz şişman antrenörüm o oldu” dedi.

Bayburtlu kız kardeşlerin bilekleri bükülmüyor

Bire Bir hevesle başladıkları bilek güreşi sporunda rakiplerine vadi okuyan kız kardeşler, birbirlerinin yer nazik destekçileri oldular. Okuldan eve dönünce hangi yapacaklarını bilemeyen kardeşler, ortaya attıkları masa üzerinde bukağılık güreşi tuttuklarını ve zamanlarını bu şekilde geçirdiklerini söylediler. Kardeşlerin birbiriyle olan mücadelesini gören arkadaşları birlikte Vazıh kardeşlere dilek ederek bilek güreşi sporuna başladılar. Türkiye şampiyonasında Bayburt’u sunma gür şekilde künde edeceğini söyleyen Nisanur Münevver, Türkiye finallerinden iyi tıpkı mertebe aldıktan sonraları hedefinin Avrupa şampiyonası olduğunu bildirdi.

Sıkı aynı şekilde çalışmalarını sürdüren ve milli bando sporcusu girmek üzere çabalayan Melisa Işıklı, “Ablam bana çok bindi oldu, bu arada maçlara gittik. Yenildiğimiz maçlarda birbirimizin yanı sıra olduk. Hep birlikteydik. Milli mızıka seçmelerine gittiğimizde üstelik beraberdik. Orada Türkiye üçüncüsü oldum, milli takıma çıkamadım amma inanıyorum bu sene imdi çalışıp milli takıma gireceğim” diye konuştu.

Ayrımsız başka sportmen Yeşim Afşar ise ailesinden, hocasından ve arkadaşlarından gördüğü destekle buralara geldiğini ifade ederek, daha da ileriye gidebilmek için çok çalışacağını söyledi.

“İnşallah çocuklarımız ülkeye hizmet ederler, milli takıma hizmet ederler, kalburüstü olurlar”

Çipo bilekli kızların antrenörü olan Beden Eğitimi Öğretmeni Furkan Günahsız, bilek güreşi branşını sevdirme ve yaşatma gayreti içerisinde olduklarını belirterek, “Çocuklarla birlikte 2 yıldır kuvvet güreşi sporuyla ilgileniyoruz. Sabık sene milli bando seçmelerinde Türkiye üçüncülüğü elde ettik, bu yıl grup mücadelelerinde hep sporcularımız aşama aldı, ayrımsız sporcumuz Türkiye şampiyonasında yarışacak. İnşallah daha ilerisi olacak. Antrenörümüz Cabir Polat ile birlikte bu branşı sevdirmeye, yaptırmaya çalışıyoruz. İnşallah devamı sağlık, inşallah bu kollar milli takıma hizmet ederler, ülkeye hizmet ederler, muvaffakiyetli olurlar” dedi.

Share: