BELEDİYE BAŞKANI, RESTORASYONU BİTEN MÜZENİN ÇATISINA TÜRK BAYRAĞI ASTI

EDİRNE’nin Keşan ilçesinde, Çanakkale Savaşı döneminde, cephe gerisi hastanesi namına mergup ve ‘Kent Müzesi’ olacak tarihi taş binanın yenileme çalışmaları sona erdi. Restorasyonu işleyen firma sahibinden müzenin anahtarını doğrulama kayran Keşan Belediye Reisi Mustafa Helvacıoğlu, sepetli itfaiye merdiveniyle çıktığı binanın çatısına Türk bayrağı astı.

Yukarı Zaferiye Mahallesi Necati İşcan Caddesi’nde kâin, 1914’te mensur edilip, Çanakkale Savaşı döneminde alnaç gerisi hastanesi yerine yaralı askerlerin otama edildiği, sonraki yıllarda ise Kızılay ve şehir hastanesi namına dahi bakım sunulan binanın yenileme çalışmaları tamamlandı. Keşan Belediyesi tarafından ‘Kent Müzesi’ namına kullanılacak binanın anahtarı, restorasyonu işleyen firmanın sahibi Mehmet Saraka marifetiyle Belediye Reisi Mustafa Helvacıoğlu’na tasdik edildi. Helvacıoğlu, anane gereği restorasyonu tamamlanan tarihi binanın çatısına itfaiye merdiveniyle çıkarak Türk bayrağı astı.

‘RESTORASYON TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLDÜ’

Başkan Helvacıoğlu, Keşan’ın önceki 100 yılını yaşatacak ‘Kent Müzesi’nin yenileme çalışmalarının bugün sona erdiğini belirterek, “Bu hümayun tıpkı maziyi kuşaktan kuşağa yaşatacak ve aktaracak. Keşan’ı haddinden fazla değişik bire bir alana taşıyacak. Geleceğimize, firez hayatımıza balaban ulama sağlayacak olan bu müzemizin anahtarını zaman yüklenici firmamızdan zaman doğrulama alıyoruz. Bu macera 2019 yılında başlamıştı. Keşan’ın kocaman aynı binasıydı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın, Afiyet Bakanlığı’mızın, teşkilatlarımızın ve belediyemizin iri gayretiyle bu serüveni 2019’bile başlattık. Binayı belediyeye tahsis ettik. Tahsis sonrasında üstelik haddinden fazla heybetli yenileme çalışmasına girdik. Restorasyon çalışmaları inceden inceye yürütüldü ve gördüğünüz ağıl geldi. Geçen süreçte müzemizi binlerce envanterle buluşturduk. Sözlü çağ çalışmaları yaptık. Gururla hikâyelemek isterim ki Keşan’ın yüzlerce yıllık birikimini bire bir araya getirdik. O gündeş imkanlarla sergileyeceğimiz o bahtiyar güne çokça az kaldı” dedi.

‘MÜTHİŞ MÜZE MEYDANI OLACAK’

Binanın hemen müze değil ekin kampüsü yerine üstelik kullanılacağını kaydeden Helvacıoğlu, “Burası Keşan’ın çekicilik merkezi olacak. Keşan’üstelik hareketli sistem burayla kurum duyacak. Keşan’la bağlantısı olan herkes gelgel duyacak. 8 Şubat’ta müze bahçesinin restorasyon çalışmaları başlayacak. Sayrılarevi Caddesi’yle bütünleştiriyoruz. Cumhuriyet Meydanı’nın dışında Keşan 2’nci meydana kavuşuyor. Dayanılmaz ayrımsız müze meydanı olacak. Aksesuar eksiklerimizi tamamlayacağız. Tramvay içinde elimizden geleni yapacağız. Müze tramvayı olacak. Keşan, heybetli bir çıkma, içtimai ve kültür alanı olacak” diye konuştu.

Başkan Helvacıoğlu, müzenin anahtarını aldığı Mehmet Hezel’a plaket verdi.

Share: