Bilecik’te sağanağın sebep olduğu olumsuzluklar gideriliyor

Bilecik’te etken olan sağanağın sebep olduğu olumsuzlukların giderilmesi için ekiplerce çalışma yürütüldüğü bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya’nın bora dolayısıyla İl Kıyamet ve Evgin Buut Eş Güdüm Kurulu ile derinti yaptığı belirtildi.

Kızılkaya’nın arkası sıra eş ve hareket yerlerini akarsu basan vatandaşları müzakere ettiği ve sahada destek personelinin iş makinalarıyla yürüttüğü çalışmaları takip ettiği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan Kızılkaya, kentte metrekareye 42,2 kilo yağmur düştüğünü vurguladı.

Bilecik’te yağış zımnında 112 Ivedili Davet Merkezi’hangi önceki belirlemelere göre 588 çağrı geldiğini kaydeden Kızılkaya, “Akarsu baskınları, yapı uçması, dikme devrilmesi, çevrik kalma, kara yollarında akarsu ve malzeme birikintisi ve cümbüş kesintisi kadar ihbarların geldiği 112 Evgin Çağrı Merkezi’mizde ilgili kurumlar simultane uyanıklık haline geçerek evleviyet sırasına bakarak taleplere karşılık vermiştir. 487 kişiden oluşan 129 ekibimiz 125 iş makinasıyla mevrut ihbarlara anında denk vererek sahaya inmiştir. İl AFAD Merkezi’miz 7/24 faaliyet esasına geçerek hemşehrilerimizin ihtiyacı halinde anbean hizmetlerine amade adına beklemektedir. Yaşanan durumlar bizleri gelişigüzel ne büyüklüğünde üzse bile duygusal kaybının olmaması yegâne tesellimiz olmuştur. Bire Bir kat daha yekpare hemşehrilerimize eski olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.

Bilecik Belediyesi’nin 200 personeli fariza yaptı

Bilecik Belediyesi’nden yapılan açıklamada, geri akşam saatlerinde başlayan yağmur sonrasında belediyeye sadık bir nice vahit çalışanının sahada cümbüş gösterdiği belirtildi.

Açıklamada, Belediye Başbuğ Vekili Melek Mızrak Subaşı, Başkan Yardımcıları Vedat Kazıcı, Hüseyin Talih, Ahmet Gürses ve ilişik ünite müdürlerinin sahada incelemelerde bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer sunulan Belediye Komutan Vekili Melek Cıda Subaşı, tahminî 200 personelle sahada çalıştıklarını belirterek, “Zaman maalesef tekrar kıran boyutunda tıpkısı yağmur ile karşılaştık. Son zamanlarda karşılaştığımız genişlik şişman yağışlardan biri oldu. Bizler ilişik komutan yardımcılarımız ve vahit müdürlerimizin koordinasyonunda seçkin yere müdahale etmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız, komşularına ve yardıma eksikli insanlara ahali uzatması, bu konuda bizlerle iletişime geçmeleridir. Bu tuhaf yardıma gerekseme vatandaşlarımız varsa onlara kalacak meydan nail olmak istiyoruz.” dedi.Share: