Bulgarlar, Edirne’de doyasıya alışverişin tadını çıkardı

Bulgarlar, Edirne’de doyasıya alışverişin tadını çıkardı

EDİRNE – Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelişigüzel hafta gelen turistler, andıran kış hazırlığı öncesi gıdadan giyime kadar kül ihtiyaçlarını Edirne’den karşılamaya devam ediyor.

Bulgaristan vatandaşları Edirne’ye atak etmeye bitmeme ediyor. Sabahın er saatlerinden itibaren kendi araçlarıyla ve dolaşma otobüsleriyle Bulgaristan’dan Türkiye’ye gümrük kapılarından methal fail turistler, gıdadan giyime büyüklüğünde bir nice ihtiyacını Edirne’den karşıladı. Edirne’ye başvurmak ve alışveriş fethetmek üzere mevrut bitişik mevki Bulgaristan vatandaşları, site merkezindeki çarşı, pazarda doyasıya alışveriş yaptı. Bulgaristan servet birimi 1 Leva’nın Türk Lirası karşısında 9 teklik 76 kuruşa yükselmesini okazyon bilici Bulgaristan vatandaşları, Edirne’ye atak etmeye devam ediyor. Bulgar seyyah yoğunluğu Edirneli esnafında yüzünü güldürüyor.

Bulgaristan vatandaşı Naciye Ahmet, “Çocuklar için aksata yapacağım antrparantez hediye takımları bile alacağım” dedi.

Edirne’ye pazara geldiğini belirten Bulgar seyyah Angelina Yordanova, elbiseden peynir ve kaşkavala kadar bütün ihtiyaçlarını kentten karşıladıklarını belirtti.

Tekirdağ’dan Edirne’ye gelen pazarcı esnafı Burak Karagüloğlu, pazarın yüzde 99’unun Bulgar turistlerden oluştuğunu ve işlerinin bereketli olduğunu ifade etti.

Eczaneden çare aldığını belirten Bulgaristan vatandaşlarından Fatme Mustafaova, kollar üzere elbise aldığını ve fiyatların az buçuk arttığına değindi.

Bulgarların Edirne esnafına haddinden fazla faydası olduğunu vurgulayan baklavacı esnafı Yunus Kişmiri, asıl besin ürünlerinden, eşya, elbise, beyaz pırtı ve mobilya takımına kadar hep ihtiyaçlarını kentten aldıklarını tabir etti.

Alışverişini bitiren Bulgarlar Avrupa’ya açılan Kapıkule, Pazarkule ve Hamzabeyli Çizik Kapılarından ülkelerine ansız döndü.

Share: