Burdur’un lavanta kabil ayçiçeğiyle de gezmen çekmesi hedefleniyor

Burdur’un Yeşilova ilçesinde 1000 dekarlık alana ekilen ayçiçeğiyle bölgede gen olan lavanta turizmine almaşık oluşturulması hedefleniyor.

Burdur Gölü kıyısında susuz tarımı yaygınlaştırmak amacıyla tahminî 17 yıldır özellikle lavanta başlamak üzere bir nice tıbbi hoş kokulu bitki üretimi gerçekleştiren Öztürk Sarıca ile bazen çiftçiler, Akçaköy’bile 1000 dekarlık alanda gün çiçeği yetiştiriyor. Lavanta üzere görsel şölen sunan gündöndü tarlaları, evvel yılında çevredeki ışık sanatçılarının ilgisini çekmeye başladı.

Burdur Gölü ve Akçaköy Lavanta Deresi’nin yakınında kâin günebakan tarlalarını görmeye gelen foto sanatçıları, tabii stüdyo imkanı sağlayan tarlalarda birbirinden evire çevire kareler çekiyor.

Lisinia Doğa Proje Merkezinin kurucusu Öztürk Sarıca, AA muhabirine, ayçiçeğinin dahi Göller Yöresi’nde susuz yetişebildiğini öğrenmeleri üzerine üretimine başladıklarını söyledi.

800 dekarlık alanı merkezin, mütezayit 200 dekarlık kısmı bile köyden bazen çiftçilerin ektiğini belirten Sarıca, dekar başına 200 kilogram günebakan almayı hedeflediklerini anlattı.

Sarıca, 1000 dekarlık alandan kısaca 100 titrem yağ elde etmeyi da hedeflediklerini dile getirerek, “Susuz yetişen bu türü dahi lavanta gibi bölgemize kazandırmış olacağız.” dedi.

Sarıca, lavanta kabil ayçiçeğinin üstelik görsel güzelliyle dikkati calip bire bir bitki olduğuna değinerek, şöyle konuştu:

“Akçaköy üzerinden Salda Gölü’ne ve lavanta tarlalarına revan güzergahta tarlaları oluşturduk. Bölgede hem lavantayı hem üstelik ayçiçeğini birlikte görüp fotoğraflama imkanı imdi var. Bu tarlalar 30-40 ve 50’şer dekarlık alanlar. Ziyaretçiler burada sonsuz bucaksız lavanta bahçeleri kadar imdi günebakan bahçelerini bile görebilecekler. Bu evolüsyon buradaki ekoturizmi ve çiftçinin konuşu gelirini artıracaktır.”

“Ayçiçeğinin görselliği etkileyici”

Günebakan tarlalarına foto çekmeye gelen Isparta Foto Sanatçıları Derneği Başkanı Mahmut Toprak de “Ayçiçeğinin görselliği etkileyici, sunturlu benzeri havası var. Sabahleyin ayrı iyice, akşam ezanı ayrı pir. Oluşturulan günâşık alanlarını çokça adamakıllı bulduk. Bedii ve görsel açıdan noksansız, bize çok domuzuna fotoğraflar sunuyor.” diyerek konuştu.

Dernek üyesi ışık sanatçısı ve öğretim üyesi Mustafa Gökmen de öğrencilerine derslerde gösterebilecek fotoğrafları çekmek üzere günebakan tarlalarına geldiğini dile getirerek, “Susuz tarım bu kesim amacıyla oylumlu benzeri husus. Ekonomik açıdan dahi çok altın ayrımsız nişane. Ayçiçeğinin Trakya’nın peşi sıra bu bölgede üstelik üretilmesi pir bir özdek.” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf çekmeye bakir başlayan Adile Kübra Açık Deniz ise “Bakir başlayanlar üzere da gayet evire çevire benzeri yassı. Çiçekleri, tarlaları haddinden fazla beğendik.” dedi.

Emekli Mehmet Kütüphaneci dahi günebakan tarlalarının içine girince insana erinç ve mutluluk verdiğini kaydetti.

Fotoğraf sanatçısı Mustafa Hayatiyetli ise Burdur’daki “ayçiçeği” tarlalarına hayran kaldıklarını, tamam fotoğraflar çektiklerini dile getirdi.Share: