BURSA, TÜRK DÜNYASI FIREZ BAŞKENTLİĞİNİ ŞUŞA’YA DEVRETTİ

TÜRKSOY Hars Bakanları Daimi Konseyi 39’uncu Bölüm Toplantısı’nda, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa, unvanını, 2023 Türk Dünyası Ekin Başkenti Şuşa’ya devretti. Merinos Koyunu Atatürk Kongre ve Firez Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘2023 Türk Dünyası Ekin Başkenti Şuşa’ için mevkidaşı Anar Karimov’a başkentlik sembolünü ve flamasını teyit etti.

2024 TÜRK DÜNYASI HARS BAŞKENTİ TÜRKMENİSTAN’IN ANEV ŞEHRİ

TÜRKSOY Ekin Bakanları Daimi Konseyi 39’uncu Dolaşma Toplantısı’nın kapanış bildirgesinin açıklandığı oturumda Türkmenistan’ın Anev şehri ‘2024 Türk Dünyası Ekin Başkenti’ ilan edildi.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı aracılığıyla açıklayan son bildirgesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov, Kazakistan Cumhuriyeti Ekin ve Spor Bakanı Roza Karibzhanova, Kırgız Cumhuriyeti Firez, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Bilgisizlik ve Belde Bakanı Fikri Ataoğlu eliyle imzalandı.

Konseyin, Ekin ve Turizm Bakanlığının önerileriyle Türk dünyası kültürel mirasına müteveccih farkındalığın artırılması ve unsur ülkelerin sahip olduğu bu değerlerin turizm potansiyeline ulama sağlaması için TÜRKSOY öncülüğünde Türk dünyasının konkre ve konkre olmayan kültürel mirasının belgelendirilmesine yönelik program tasarlanmasını, programın örgen devletlere sunulmasını ve tanıtımına müteveccih ortak faaliyetler yürütülmesini karara bağladığına değinilen bildirgede, Daimi Konsey, TÜRKSOY marifetiyle başlatılan ve başarıyla uygulanan Türk Dünyası Kültür Başkenti ve Anma Yılı İlanı projelerinin etkinliğinin artırılması ve faaliyetlerin dosdoğru bir şekilde yürütülebilmesi için seçme iki proje üzere kararların iki yıl öncesinden zar edilmesi hususunda kuruntu birliğine varmıştır. Daimi Kurul, Türkmenistan Ekin Bakanlığı marifetiyle yapılan meşruhat doğrultusunda Türkmenistan’ın tarihi Anev şehrini, 2024 yılı için Türk Dünyası Firez Başkenti olarak car etmiştir ifadelerine düz verildi.

TÜRK DÜNYASI FIREZ BAŞKENTLERİ BİRLİĞİ KURULACAK

Daimi Konsey’in, Ekin Başkenti Bursa’dahi sene boyunca yapılan etkinlikler üzerine Büyükşehir Belediye Başkanlığınca hazırlanan akıbet raporunu müspet değerlendirdiği dökme bildirgede, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’ın firez başkenti seçilen şehirler arasındaki etkileşimin devamı için Türk Dünyası Ekin Başkentleri Birliği kurulması fikri memnuniyetle karşılanmış, vacip çalışmaların sürdürülmesi üzere TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevlendirilmiştir denildi.

Ayrıca, TEKNOFEST Havacılık, Feza ve Uygulayım Bilimi festivaline Türk dünyasından gençlerin ekin bakanlıkları ve üniversiteler öncülüğünde kuma projeler geliştirilerek katılımlarının sağlanmasının kararlaştırıldığı bile duyuruldu.

KORKUT ATA FİLM FESTİVALİ ANADAN GÖRME FAALİYETLERE DAHİL EDİLDİ

Gelecek yıl ‘TÜRKSOY 30. Sene Madalyası’ kurma edilmesi ve ödüllü ‘TÜRKSOY Marşı Yarışması’ düzenlenmesinin kararlaştırıldığı dökme bildirgede, Daimi Konsey, 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başarıyla planlı Korkut Dede Türk Dünyası Film Festivali’nin TÜRKSOY’un anadan görme faaliyetlerine karışma edilmesini ve Türk Dünyası Ekin Başkenti car edilen şehirlerde düzenlenmesini kararlaştırmıştır denildi.

Bildirgede, Daimi Kurul’in, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve KKTC kültür bakanlıklarının önerileri ile 2023’ün TÜRKSOY üyesi ülkelerde adlı Kazak bestekar Temirbek Jürgenov’un 125’inci, Kırgız halk sanatçısı Baken Kıdıkeyeva’nin 100’üncü, milli ozan Mehmet Akif Ersoy’un 150’nci, ünlü bilim adamı Biruni’nin 1050’nci ve Kuzey Kıbrıslı ünlü ressam İsmet Vehit Güney’in 100’üncü veladet yıllarının kutlanacağı kaydedildi. Doğumunun 300’üncü yılı olması nedeniyle 2024’ün Türk dünyasının şişman âşık ve düşünürü Mahdumkulu Firaki Yılı zar edilmesinin kararlaştırıldığı duyurulan bildirgede, uzuv ülkelerden gelen öneriler ve Daimi Kurul üyelerinin teklifleri doğrultusunda TÜRKSOY 2023 Yılı Faaliyet Programı’nın onaylandığı belirtildi.

Ayrıca bildirgede, TÜRKSOY Daimi Konseyi 40’ıncı Periyot Koordinatörlüğünün Azerbaycan Hars Bakanı Anar Karimov vasıtasıyla üstlenilmesi ve bahis konusu toplantının 2023 yılı sonlarında Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa’üstelik yapılmasının karara bağlandığı bilgisine kayran verildi.

Program, bakanların birbirlerine hediye takdimi ve karı fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.

Share: