CHP’nin Staj Mağdurlarının Yaşadığı Sorunların Araştırılması Önerisi AKP ve MHP Milletvekillerinin Oylarıyla Reddedildi

CHP’nin staj sigortası mağdurlarının yaşadığı sorunların araştırılması amacıyla daha önceki verdiği önergenin aracısız gündeme alınması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. AKP Ankara Milletvekili Orhan Dominant, öneri reddedilmeden önceki, “Bu talebin; iktidarı, muhalefeti, hepimiz farkındayız” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda zaman, CHP’nin staj sigortası mağdurlarının yaşadığı sorunların araştırılması için daha önceki verdiği önergenin aracısız gündeme alınması önerisi görüşüldü.

Öneri üzerine bayram düzlük CHP İstanbul Mebus Sibel Özdemir, çıraklıkta sabık sürenin emekliliğe dahil edilmemesi dolayısıyla vahim mağduriyetler yaşandığını belirtti. Özdemir, staj sürelerinin bodur vadeli sigorta kolunda göründüğünü, fakat mufassal vadeli sigorta koluna bunun eklenmediğini ifade ederek, “Sosyal Sigortalar ve Genel keyif Sigortası Kanunu’na baktığımız zaman, namzet şakirt, çırak veya bu işletmelerde mesleki yetişek gören öğrenciler çalıştıklarında gelişim kazası, patika hastalığı üzere sigortaları yapılıyor. İşe başladıkları periyot aynı zamanda sağlık sigortası dahi oluyor. Böyle tıpkısı hakları var. Özge taraftan hata, yaşlılık, ölüm sigortalılık uygulamalarında sigortalılık süresi, ilk kez işe başladığı ahit kendisine akseptans ediliyor. Ama çıraklık ve staj yapanlar için bu duraç maatteessüf uygulanan değil. Prim ahit sayıları üstelik eklenmiyor” diyerek konuştu.

“EMEKLİLİK HASET ANLAMINDA ADALETSİZLİK VAR”

Özdemir, “Deminden, tıpkısı aksiyon durumunda bu arada çalışıyorlar, bire bir işçi sigortalı adına çalışırken stajyer ve çıraklar amacıyla hakeza benzeri ayrımcılık yapılıyor. Tıpkısı işi yapıyorlar ama tekaütlük sürelerinde periyot anlamında adaletsizlik var” dedi.

Özdemir, Türkiye’de genç işsizliğinin üstelik erdemli olduğuna dikkat çekerek, “15-25 yaş beyninde 3 milyon gencimiz etkisiz. Hangi eğitimde hangi istihdamda. Filhakika güre aylaklık rakamı da 4 milyona kazanmış durumda. Kalifiye uzaklık eleman ihtiyacı varken bu okulları haydi anlamında yavaş tıpkısı düzeleme olacaktır bu say” diye konuştu.

İYİ Fırka Eskişehir Saylav Ayhan Kabukcuoğlu, stajın sigortalılığa sarrafiye kendisine sayılmamasının butlan olduğunu ifade ederek, bazen patika grupları üzere ise stajda güzeşte sürenin tekaütlük primine karışma edildiğini ve karışma edilmeyenler için araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

“BEDAVAYA ÇALIŞTIRILIYORLAR”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğlulları Oruç, stajyerlerin ağırbaşlı sömürü koşulları altında çalıştıklarını belirterek, “İnsanlık dışı emek ve barınma koşullarında çalışıyorlar. Sonsuz aşağılanıyor ve mobbinge maruz kalıyorlar. İş tanımı dışında amal yaptırılıyor. Özel ahretlik muamelesi görüyorlar. Sunma ufak itirazda bulunamıyorlar, çünkü kademe kırma, staj yakma kabilinden tehditlerle yüz yüze kalıyorlar” dedi. Oruç, kalifiye işçi yetiştirmenin ihtiyaç olduğunu anımsatarak, “Ama buradaki kılıfa ilgi bürümek istiyorum. Rastgele sene on binlerce adam neredeyse parasiz çalıştırılarak emekleri üzerinden meccani mal kazanılıyor. Zinde işçilerin emekleri sömürülüyor” diye niteleyerek konuştu.

AKP Ankara Saylav Orhan Baskın, “Nazik nazik konuşmalar fayrap etmek kolaydır. Ancak iktidarı temsil edenlerin, büyük ayrımsız duygunluk içerisinde ve bu gestalt meselelerde hal ortamı oluşmadan konuşacağı rastgele cümleyi çok dikkatli, umutları suiistimal etmeyecek ayrımsız hassasiyetle, insanların mağduriyetlerinin ve beklentilerinin siyasete materyal edilmesine çevrik bir ortamdan kaçınacak aynı hassasiyetle konuşması gerekir. Bu talebin farkındayız. Bu talebin; iktidarı, muhalefeti hepimiz farkındayız. Bunun vatandaşlarımız vasıtasıyla ara sıra ruzname edildiğinin farkındayız” dedi.

Öneri, AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Share: