DOĞRU Partili Becerikli Ünal, “Cumhuriyet Altını dilimizi namevcut etmiştir” sözlerine reaksiyon gösteren Kılıçdaroğlu ve Akşener’e karşılık verdi

Dürüst Fırka Takım Başkanvekili ve Kahramanmaraş Mebus Dirayetli Ünal, geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş Arsıulusal 8. Mektup ve Ekin Fuarı’nda yaptığı konuşmada “Tarihteki genişlik sert kültürel kıvrılma Türkiye’da yaşanmıştır. Söz Gelimi Fransız devrimi temas şeyi yıkmıştır ama lügate dokunmamıştır. Gene sunma sert devrimlerden bir tanesi Mao’nun Çin kültür devrimidir. Lügate dokunmamıştır. Amma maalesef aynı firez devrimi olarak Cumhuriyet ; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı hep hatır setlerimizi namevcut etmiştir” demişti.

TEPKİLERİN ODAĞINA OTURDU

Bu izahat sonrası sosyal medyada başlayan tepkilere siyasi partiler bile katıldı. MHP lideri Azamet Bahçeli, İYİ Parti lideri Meral Akşener ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında SELIM Partili isimlerde tepkilere katıldı.

SOSYAL MEDYADAN YENİ AÇIKLAMADA BULUNDU

Ünal, sosyal iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamada, esbak dolaşma Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın önderlik vizyonu ile geleceğe ıstampa vuracak “Türkiye Yüzyılı” lansmanını gerçekleştirdiklerini, evvel üstelik Cumhuriyet Bayramı etkinliklerini tamamlayıp, asırlık hayalleri olan Togg’un banttan çıkışı ile heyecanlandıklarını belirtti.

“AKŞENER VE KILIÇDAROĞLU’NUN İFTİRALARINI REDDEDİYORUM”

“Her biri Cumhuriyetimizi yüceltme idealinin esas olan bu etkinlikler esnasında, şahsımla ilişkin tıpkı açıklama yapmayı akla yatkın bulmadığım amacıyla sustum” ifadesini kullanan Ünal, şunları kaydetti: “21 Ekim’de Kahramanmaraş Kitap Fuarı’ndaki tıpkısı kültürel etkinlikte yaptığım sükût ilişkin dile getirilen rastgele düşün ve politik tenkit kabulümdür. Ancak muktezi açıklamalarda yoksuzluk karşın Meral Akşener ve Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun kilitsiz küreksiz hakaret, antagonizm ve tiksinme içeren iftiralarını fıldır reddediyorum. Tarihte 16 devlet kurmuş benzeri millete mensubiyetim ve curcunalı bayrağım Türkçemle çalım duyuyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yüceltme idealini kendisine öge edinmiş bir hayat olarak kendimi, Cumhuriyetin fikri hür irfanı müstakil ayrımsız evladı kendisine görüyorum. Cumhuriyet düşmanı tutmak bence, Cumhuriyeti ‘donmuş aynı göl zannetmekle’ mümkündür. Meğerse Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bize bıraktığı Cumhuriyeti ‘temas nefes kendini yenileyen coşkun benzeri nehir’ kendisine ele ahzetmek gerekir”

KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER NE DEMİŞTİ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin ekip toplantısındaki konuşmada ” Yanlışsız Parti’de Ekip Komutan Vekilliği yapan biri olan Uz Ünal kalkıyor, tıpkı açıklama yapıyor. Zaman bilmiyorlar, hurafeler ile güneş öğrenilmez arkadaşlar. Gerçeklerle öğrenilir.” demişti.

Akşener ise “İşte size bari ‘Yunan kazansaydı’ diyen ucube tıpkı zihniyetin ortaya çıkışı. Tığ ezelden beri Türkçe konuşuyoruz saygıdeğer, yani cumhuriyet altını ile birlikte bizim dilimiz değişmedi” dedi.

Share: