Ekmeği 1 liradan satan Kestel Belediyesi, öz buğdayını arsız

Bursa’de üç yıldır 400 gram ekmeği 1 liradan satan Kestel Belediyesi, bölüm sonuna büyüklüğünde ekmeğin fiyatından ve gramajından ivaz azaltmak için 1000 dönüm alana öz buğdayını ekti.

Belediyeden yapılan açıklamaya bakarak, Kestel Belediyesi bünyesindeki bütün teşekküllü fırınlarda hazırlanan 400 gramlık ekmekler 3 yıldır 1 liradan satılarak vatandaşların sofrasıyla buluşuyor.

Artan hammadde fiyatları Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır ve ekibini harekete geçirdi. Kestel Belediyesi almanak ihtiyaçları olan 800 ton unu elde edebilmek amacıyla kendi buğdayını ekme kararı aldı. 1000 dönümlük alanda 25 ton buğday tohumu ekimi, Ağlaşan Mahallesi’nde gerçekleşti.

Tanır ve beraberindekiler geçmiş buğday tohumlarını toprakla buluşturdu. 1,2 milyon liralık maliyetle kısaca 6 milyon teklik ciro yapmayı hedefleyen Kestel Belediyesi, ati yılların un maliyetlerini tamamen ortadan kaldıracak ve elde edilen unun benzeri kısmını dahi ilçedeki fırıncılara akıllıca fiyattan satarak, fırıncıların bile savsaklamak fiyatlarında indirime gitmesini sağlayacak.

Tanır, soy sop ekiminde yaptığı konuşmada, Kestel Belediyesi adına 3 yıl önce 1,25 liradan satılan ekmeği 1 liraya düşürdüklerini hatırlattı.

Tanır, kalan hammadde fiyatlarının maliyetleri berenarı yükselttiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Tığ bile hemşehrilerimize verdiğimiz sözü burulmak yerine ‘Ekmeğe zam yok’ dedik. Yaptığımız araştırma ve hesaplarla özlük buğdayımızı ekmeye değişmeyen verdik. Işsiz kâin tarım arazilerinin birlikte aralarında bulunduğu 1000 dönüm alanda 25 titrem buğday tohumu ekerek, kişi ihtiyacımız olan unu elde etmeyi hedefliyoruz. Böylecene savsaklamak için ihtiyacımız olan unun tamamını buradan elde yazar, artan unu ise ilçemizdeki fırıncı esnafımıza ulaştırarak maliyetlerini düşürüp, ekmekte indirime gitmelerini sağlayacağız. Önümüzdeki süreçte bu alanı uzun uzadıya toplamda bin 300 dönümde teşrinievvel yapıyor olacağız. Zat günahsız kaynaklarımız ve tamamen zat ekipmanımız, personelimizle bu projeyi gerçekleştiriyoruz. İlk tohumları toprakla buluşturduk. Rabbim, buğdayları görmeyi şans etsin.”

Etkinliğe, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Süleyman Çelik, DÜRÜST Öğür Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, YANLIŞSIZ Parti Bursa İl Başbuğ Yardımcısı Içtihat Ay, AK Parti Kestel İlçe Başkanı Nesri Demir, Tarım Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Yararlanmak ve vatandaşlar katıldı.

Share: