TÜRK DÜNYASI FİLM FESTİVALİNDE BULUŞTU

Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Hars Bakanları Daimi Konseyi 39’uncu Çağ Toplantısı’na karışmak için Bursa’ya mevrut Türk Dünyası temsilcileri, Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nde ayrımsız araya geldi. Bu sene 2’ncisi düzenlenen Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin kapanış ve bağış töreni 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’nın sülale sahipliğinde gerçekleştirildi.

Merinos Atatürk Kongre ve Ekin Merkezi’ndeki geceye Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Anar Karimov, Kazakistan Cumhuriyeti Ekin ve Spor, Hars Komitesi Başkanı Roza Karibzhanova, Kırgızistan Cumhuriyeti Firez, Vukuf, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Cumhuriyeti Firez Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, KKTC Başvekil Yardımcısı Turizm, Ekin, Deneyimsizlik ve Belde Bakanı Fikri Ataoğlu, TÜRKSOY Genel Sekreteri Odalık Raev, TÜRK-PA Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er, Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Magnezit, Türk sinemasının majör isimlerinden Türkan Şoray, festivalin hissedar kurumları ve Türk dünyası hars ve tekellüm camiasından haddinden fazla sayıda benibeşer katıldı.

Bu yıl ‘Doğa’ temasıyla planlı Korkut Dede Türk Dünyası Film Festivali, Rum Ateşi’nin ‘İpek Yolu’ gösterisi ile başladı.

’17 ÜLKEDEN 52 IŞARET İLE ÇITAMIZI YÜKSELTTİK’

Anadolu Ateşi’nin gösterisinin peşi sıra kürsüye çıkan Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘Bu festivalin düşün aşamasından beri ilk düşüncemiz, sinema perdesi üzerinden hars zenginliğimizi uzaklaştırmak; bunu benzer olan yeryüzü yüksek iştirak, nedeniyle spektrum süresince yapmaktı. İlk sene 13 ülkeydik, 42 sinema eseri seyirciyle buluşmuştu. Bu sene 17 ülkeden 52 eser ile çıtamızı yükselttik. Elçi sayısının 148’e derkenar olması, Türkiye’den birlikte 300’ü fazla beyaz perde büro temsilcisinin iştiraki, elan ikinci yılda geldiğimiz noktayı göstermesi açısından çokça değerlidir. İnşallah aynı sonraki festivalde bu rakamların da üstüne çıkacağız’ dedi.

Korkut Ağababa Türk Dünyası Film Festivali’nin, Ata Korkut’tan esin alarak yola çıktığını söyleyen Icra Vekili Ersoy, ‘Türk töresinin, gelenek ve göreneğinin tıpkı abidesi olan Korkut Atamız, sözüne kopuzu yaren eder, anca konuşurdu. Uzunluk boylar, esas soylardı. Konuşma ve konuşma, bilgenin dili ve eseri olduğunda yeryüzü zer yapıtlar ortaya kazanç, genişlik degaje kitleye ulaşır, gönüllerde ve zihinlerde meydan paha. Korkut Ata’nın kopuz çalmaya başladığında rüzgarın durduğu, dağların yerinden doğrulduğu, kuşların uçmayıp havada kaldığı ve suların gölet olduğu menkıbesi, bu hususta halkımızın yaptığı misilsiz tıpkı betimlemedir. Bu tasvir aslen Korkut Dede’nın manevi mertebesini resmetse dahi insanla birlikte hep tabiatın onun söylediklerine kulak vermesi bana evrensellik olgusunu bile çağrıştırır. Üstelik zaman, mekan ve vaziyetler değişse üstelik Ağababa Korkut’un beslendiği değerlerin değişmemesi, evrenselliğin yeryüzü doğru tanımını bizlere göstermektedir’ diye konuştu.

‘BİZİM DÜNYAYA SÖYLEYECEK ÇOKÇA ŞEYİMİZ VAR’

Vekil Ersoy, sözlerine şöyle devam etti

‘Evrensellik özünden, değerlerinden oluşmak değildir. Bilakis onlara tutkun kalabilmektir. Farklılığınla evrenselliğe erişiyorsan değerlisindir. Cümle üzere olmaktan tekessür herkese eş ve öncü tevessül etmek esastır. Unutmayalım, ağacın kökü toprağın derinine hangi kadar iniyor, hangi derece serbest alana yayılıyorsa boyu ve görkemi o kadar büyük, dallarının gölgesi o kadar kapsayıcı peki. Bu gerçeği festivalimizde birlikte deneme ediyoruz. Bakınız bu yıl ‘Doğa’ teması ile düzenlenen festivalde sanatçılarımız, sahibi değil parçası olduğumuz dünyaya dair bizlere yepyeni pencereler açtılar. Başta Türk kültürü girmek için ibdai milli kültürlerin ne denli ayırt yaratabildiğini kaplamak gerçekten galeyan verici. Aslımızı bildiğimiz ve algımızı cins olduğunca serbest tuttuğumuz müddetçe, kendimizi anlatmamız ve anlaşılmamız o derece gösterişsiz olacaktır diyerek düşünüyorum. ve bizim, dünyaya söyleyecek çokça şeyimiz var. Sanatı, sinemayı çevirmen kıldık; konuşmaya, anlatmaya bitmeme edeceğiz.?

‘SANAT ÇATISI ALTINDA BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ DAİM OLSUN’

Bu yıl Korkut Ağababa Türk Dünyası Film Festivali ile ‘Türk Dünyası Sinema Zirvesi’nin de 2’ncisinin gerçekleştirildiğini ifade fail Ersoy, ‘Bu akşam Etraflı Metraj Kurgulanmış Film, Belgesel Film, ‘Vefa’ ve ‘Onur Ödülü’ kategorilerinde bütün 16 hediye sahiplerini bulacak. Ego şimdiden yarışmalarda ödüle layık tanıdık eserlerin sahiplerini senaristinden yönetmenine, oyuncusundan ustalık ekibine büyüklüğünde değişik kutluyorum. Vefa ve Değer Ödülü sahiplerine ise vakfettikleri bire bir ömürlük ant, ortaya koydukları eserler, sundukları ulama ve destekler amacıyla sunma kalbi istinkâf etmek ve şükran duygularımı sunuyorum. Bu ödüllerin ötesinde, sanatın çatısı altında bu coşku donör birlikteliği kabil kılan hep katılımcılarımıza, sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. İyi kim varsınız. 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’üstelik gerçekleşen 5 günlük bu hars ve sinema şöleni şimdilik sona eriyor. Bittabi bu bir veda değil. Daha çok delege ve henüz çok film temennisiyle, Korkut Dede Türk Dünyası Film Festivali’nin üçüncüsünde karşılaşmak üzere sözleşiyoruz yalnız. Dilerim ki bu görüşme çatısı altında irtibat ve beraberliğimiz daim olsun. Evcil Karadağlarımız yıkılmasın, gölgelice kaba ağacımız kesilmesin inşallah? ifadelerini kullandı.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Festivalde ödüller üstelik sahiplerini buldu. TÜRKSOY Hususi Ödülü Özbekistan’dan Yulduz Rajabova’ya verilirken, Türkmen Film Birliği Başkanı Arslan Eyeberdiev, Özbekistan’dan Rano Shodiyeva, Kırgızistan’dan Sadyk Sher-Niyaz, Kazakistan’dan Kanat Torebay, Türkiye’den Mehmet Bozdağ Türk Kültürüne Ulama Ödülüne layık görüldü. Vefa Ödülleri ise Türkan Şoray ile Osman Sınav’a verildi.

Sunma İyi Belgesel Filminde birincilik ödülünü Özbekistan’dan Furkat Usmanov, ikincilik ödülünü Kazakistan’dan Aigul Cherendinova, üçüncülük ödülünü Türkiye’den İsmet Arasan aldı.

Arz İyi Avrat Oyuncu Ödülünün sahibi Kırgızistan’dan Kalipa Tashtanova, Yeryüzü İyi Eş Oyuncu Ödülünün sahibi ise Kazakistan’dan Kayrat Kemalov oldu.

Sunu İyi Senaryo Ödülü Türk senarist Semih Kaplanoğlu’na verilirken, Yeryüzü İyi Direktör Ödülünün sahibi Azeri yönetmen Vagıf Mustafayev oldu.

Program sülale fotoğrafının çekilmesi ve Azerin Solo performansı ile sona erdi.

Share: