Erdoğan, Ayazma Camii’ni ibadete açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı namazını baştan ibadete açılan Ayazma Camii’nde kıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Takı, İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya, SELIM Öğür İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve Üsküdar Belediye Reisi Hilmi Türkmen birlikte haremlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının arkası sıra Ayazma Camisi’nin yeniden ibadete açılması dolayısıyla planlı törende meşveret yaptı.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Cenabıhak’ın selamı, rahmeti, bereketi üzerinize olsun, cumanız mübarek olsun. Biraz önceki Cuma Namazı namazını birlikte tavır ettiğimiz, 261 yıllık Ayazma Camii’mizin restorasyonunun ülkemiz ve alemi İslam üzere hayırlara açar olmasını diliyorum. Mimarisiyle, yeriyle, sağlam çokça özelliğiyle kentimize değer katan Ayazma Camii’mizin banisi Şehriyâr 3. Mustafa’dan bugüne büyüklüğünde bu eserin yaşatılması amacıyla gayret gösteren herkesi rahmetle el ediyorum. Caminin restorasyonunda emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.

“İnşa ettiğimiz camilerle ecdadın bu topraklara kazıdığı mühürleri çeşitlendirdik”

Rabbimiz Tevbe suresinde şöyle buyuruyor: Allah’ın mescitlerini fakat Cenabıhak’a ve ahiret gününe inanç eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Cenabıhak’tan başkasından korkmayan kimseler bayındırlık kıymet.

Ayazma Camii’nde bugüne kadar olduğu gibi artık dahi günde 5 sıra okunacak ezanların, kılınacak namazların, edilecek duaların, Allah katında kabul olmasını diliyorum. Ezanlarıyla şehirlerimizin semalarını yankılandıran seçkin camimizi, ülkemizin ve milletimizin geleceği amacıyla vatan topraklarına dikilen birer manevi reji kolcusu adına görüyoruz. Ayasofya’yı baştan ibadete açarak fethin ve onun utkulu komutanı Fatih’mağara emanetine ehil çıkmıştık.

Sonuç dönemde İstanbul’un ciharıyek yanı sıra nesir ettiğimiz camilerle ecdadın bu topraklara kazıdığı mühürleri çeşitlendirdik, çoğalttık, yaygınlaştırdık. Ayazma Camii’nin restorasyonunu tamamlayıp baştan ibadete açarak bire bir vazifeyi daha hesabına getirmiş olmanın elan huzuru içindeyiz.

Burada yapılacak duaların, edilecek ibadetlerin, türe katında kabul olmasını yalvarma ediyorum, sizleri, kardeş kardeş, saygıyla selamlıyorum. Sorumluluk sağlıcakla.

Erdoğan: Büyükbaş hayvanlarda yüzdelik 30-35 indirimle satışa başlayacağız

 

Erdoğan, Pahor’u resmi törenle karşıladı

 

Erdoğan, Akkuyu Çekirdeksel Kısık Santrali’ni ülfet etti

 

Share: