Eski İngiltere Başbakanı Truss’ın telefonunun hacklendiği iddiası

İngiltere’nin eski Başbakanı Liz Truss’ın Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde telefonunun hacklendiği öne sürüldü.

İngiltere hükümeti, çarkıt Başbakan Liz Truss’ın Dışişleri Bakanı kendisine fariza yaptığı dönemde telefonunun hacklendiğine ait iddialarla karşı karşıya. İngiliz basınında vadi düz haberlerde, Truss’ın ecnebi mevki liderleriyle konuşmalarında Ukrayna savaşı da dahil oluşmak için özel mesajlarının ele geçirildiği belirtildi. Truss’ın telefonunun hacklenmesinde Rusya amacıyla çalıştığından şüphelenilen ajanların olduğu öne sürülürken, Truss’ın başbakan olduğu dönemde Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng ile arasındaki yazışmaların da ele geçirildiği iddia edildi. İngiliz basını antrparantez, siber asayiş saldırıyla ilgilendiren ayrıntıların dönemin Başbakanı Boris Johnson ve Hükûmet Sekreteri Simon Case marifetiyle gizlendiğini öne sürdü.

Hükümet basında kayran düz iddialar karşı tıpkı açıklama yapmazken, aynı hükümet sözcüsü, “Hükümetin siber tehditlere alın tevakki etmek amacıyla akva sistemleri var. Buna bakanlar amacıyla ağır ezgi güvenlik bilgilendirmeleri ve şahsi verilerinin korunması ile siber tehditlerin azaltılmasına ilgili tavsiyeler de dahildir” dedi.

“Rusya’dan gelen sonsuz ayrımsız gözdağı”

Konuyla ilgilendiren izah fail Avam Kamarası’nın Defans Seçim Komitesi, siber saldırıların Rusya’dan gelen “daim tıpkı gözdağı” olduğunu ve hükümetin bunların olmaması amacıyla “bitli önlemler” aldığını söyledi. Savunma Seçme Komitesi Başkanı Tobias Ellwood, “Bu, Rusya’dan mevrut daim benzeri yıldırma. Bu siber saldırılar ve elektronik beyin korsanlığı üzerine her an henüz ongun hale geliyorlar. Bunun olmaması için yer hasis önlemleri alıyoruz. İstihbarat ve asayiş komitesinin henüz fazla araştırı yapması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Kilolu güvenlik soruları var”

Muhalefetteki Erkinci Demokrat ve İşçi Partisi ise, iddiaları “sonuç adım vahim” kendisine nitelendirerek, hükumete anket başlatması çağrısında bulundu. İşçi Partisi Saylav Yvette Cooper, bunun İngiltere’ye beis yüklemek talip ülkelerden mevrut “tehditlerin ciddiyetini” gösterdiğini söyledi. Cooper, “Antagonist ayrımsız izzet marifetiyle hakeza benzeri saldırının ortaya çıkması, istihbarat ve asayiş teşkilatlarımız tarafından serencam rütbe ciddiye alınacak balaban millî düzenlilik sorunlarıdır. Ayrıca bu bilgilerin sebep ve bittabi sızdırıldığına dayalı bunaltıcı asayiş soruları birlikte var ve bunların da acilen araştırılması gerekiyor” dedi.

Erkinci Demokratlar Partisi Dışişleri Sözcüsü Layla Moran ise argüman edilen saldırının neden daha evvel kamuoyuna açıklanmadığını sordu. Moran, “Gerçeği ortaya ihata etmek için çabucak hür aynı soruşturmaya ihtiyacımız var. Bu bilginin Liz Truss’ın önderlik adaylığını arkalamak amacıyla halktan saklandığı ortaya çıkarsa bu affedilemez” ifadelerini kullandı.

Truss, İngiltere’de arz gücük müddet görevde mütezayit başvekil

Truss, İngiltere hükümetinde yeryüzü gücük müddet görevde kalan başvekil kendisine kayıtlara geçti. Truss, Johnson’ın Partygate skandalı sonrası 7 Temmuz’bile ricat etmesinin ardından yapılan seçimlerle 6 Eylül’üstelik başbakan olarak atanmıştı. 45 zaman başbakanlık görevini sürdüren Truss, henüz ilk Dışişleri Bakanı yerine görev yapmıştı. – LONDRA

Share: