GAZİANTEP – Nazır Soylu: “(Maden) 80 bin operasyondan 180 bin, 190 bin operasyona kadar çıktık”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, uyuşturucuyla mücadelede “kökünü kurutma” operasyonları yaptıklarını belirterek, “Operasyonlarımızı tedricen artırıyoruz, 80 bin operasyondan 180 bin, 190 bin operasyona büyüklüğünde çıktık.” dedi.

Şahinbey Kurultay Merkezi’nde düzenlenen “Arz İyi Narkotik Polisi Temel Projesi Terbiye Programı”nda konuşan Soylu, metal kullanımının önüne görevlendirmek üzere il, uray ve kaymakamlıklarla mücadeleyi ortaya koyduklarını söyledi.

Operasyonları anbean artırdıklarını nâkil Soylu, şöyle konuştu:

“İllerde 42 kriterle, ilçelerde 32 kriterle seçme kamer, temas yıl misliyle izlem ediyoruz. Yer çokça hangi kullanıldı? Hangi yaşta kullanılıyor? Kuşkusuz başlamış? Bütün bunları değerlendiriyoruz. Aynı zamanda kanalizasyonlar var evet 62 vilayetten kanalizasyonlardan atılmış alıyoruz. Onları üniversitelerde aha Yeşilay burada Allah razı olsun. Tığ Yeşilay’la çalışıyoruz. Onları ölçüyorlar seçkin 3 ayda tıpkı herhangi bir ili izlem ediyoruz. Ne kullandılar, hangi kullanıyorlar. 112’ye gelen ihbarları, Yeşilay’a mevrut bildirimlerin bire bir zamanda Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, Sağlık Bakanlığına gelen ihbarları, yakaladıklarımızı gelişigüzel birini değerlendiriyoruz. 42 kriterle bu arada bunları ölçüyoruz, ölçmeye devam ediyoruz. Bir zamanda bu büyüklüğünde mı? Hayır. Bilcümle bunlarla alay malay operasyonlarımızı anbean artırıyoruz, 80 bin operasyondan 180 bin, 190 bin operasyona büyüklüğünde çıktık. Sahaya basıyoruz. Zaman Zaman mahalleleri kapatıyoruz. O mahallelere antre çıkış kimlikle, polisten müsaade alarak… İlk önce zannettik ki mahalleli bize kızacak. ‘Ya mahallemize giremiyoruz.’ Meğerse İstanbul’un bir nice durumunda yaptık. Türkiye’nin birçok durumunda yaptık. Mahalleli bile ‘Tanrı razı olsun tığ buna razıyız yeter ki siz şu işi temizleyin.’ Onun üzere hep bunları gerçekleştiren benzeri anlayışı ortaya koymaya çalışıyoruz. Olur neye alın? Bakın 390 milyon hamur kenevir vakit kaybetmeden Diyarbakır Lice, Bingöl Zinde beraber kısaca 4 yıldır yakaladık. 260-270 milyarın üzerinde aynı dünyalık yapıyor. Şayet tığ bu operasyonları yapmasaydık hem çocuklarımızı zehirleyeceklerdi, hem bile terör örgütü PKK’ya buradan sağlık sağlamış olacaklardı.”

“Bütün finansman ayağına ahali koyduk”

Uyuşturucuyla mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüklerini ve bu noktada şişman tıpkı savaş ortaya koyduklarını vurgulayan Soylu, vatandaşlar aracılığıyla güvenlik güçlerine yapıla ihbarların dahi kebir olduğunu dile getirdi.

Nazır Aristokrat, sonuç dönemde peş peşe yapılan operasyonlarla maden yakalamanın beraberinde organizasyonların çökertildiğini aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mesela ‘Bataklık’ diye niteleyerek benzeri cerrahi müdahale yaptık. İlk defa Türkiye’de esrar satıyorlar evet bunların gelirlerinden elde ettikleri süreçleri izleme ettik, bulduk ve bilcümle finansman ayağına el koyduk. Bunları mahkemeler para namına kendilerine, devletin kamusuna alabilme imkanına cemaat oldular. Kökünü kurutma operasyonları yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bursa, Adana, İstanbul, Mersin, Nevşehir, Samsun, Şanlıurfa, Diyarbakır, saat dörtte ego da gidiyorum. Bütün polislerimiz operasyona çıkıyor. Biz onları dualarla uğurluyoruz. ‘Tanrı ayağınıza taş değdirmesin, kazadan beladan esirgeme etsin’ diye niteleyerek, yattıkları yerlerden eroin satıcılarını yakalıyorlar ve adalete teslim ediyorlar. Sonunda bütün bunlarla ilgilendiren ortaya konulan bütün süreçleri izleme etmeye bitmeme ediyoruz.”

“4-5 dakika içerisinde polis, jandarma imdadınıza yetişiyor”

Bakan Aristokrat, kadına yönelik hız noktasında üstelik tıpkı hassasiyetle debi ettiklerini, Eş Bindi Uygulaması’nın (KADES) 4 milyon 100 bin kadının cep telefonunda bulunduğunu belirtti.

Bu aplikasyon üzerinden asayiş güçlerine mevrut 500 bine andıran ihbarın seçkin birinin ekiplerce değerlendirildiğini bildiren Aristokrat, “Türkiye’birlikte alelhusus kadına hız konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu, Emine Erdoğan Hanımefendinin ortaya koyduğu benzeri çalışmayla buna devam ediyoruz. Neler yapıyoruz? Orda bile kilolu aynı mesai ortay koyduk. Yani ne dinimize uyar, hangi hukuka uyar, hangi ahlakımıza uyar, ne anane ve göreneklerimize uyar, ne esas, ata öğretimize uyar hiçbir şeye ters. Kabul edilir bir özdek değildir. Ayrımsız taraftan bunu anlatmaya çalışıyoruz amma diğer taraftan baktık kim hemen kadınları korumaya alabilecek tedbir yetmiyor. Ne ayırmak geçişsiz? Erkekleri bile bilgilendirmek geçişsiz. Erkekler kusura bakmasın şu temel kadar bu sene itibariyle 5 milyon erkeğe kadına halk kalkamaz sloganıyla beraber kuşkusuz burada genişlik gani uyuşturucu polisi annedir eğitimi veriyoruz onlara üstelik kadına umum kalkamaz eğitimi veriyoruz ve buna bitmeme edeceğiz. Çabucak KADES uygulaması mı? Yarayışlı. KADES uygulamasının önemi nedir? Tuşa basıyorsunuz 4-5 dakika içerisinde polis güçleri, cingöz imdadınıza yetişiyor. Tekraren uyguladılar. Acaba bu doğru mu, böyle oluyor mu olmuyor mu? Genişlik muhalifler bile basınca 4-5 dakikada gelince yetişkin bir koruyuculuk ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Vekil Aristokrat, kadına sıkı müntesip elektronik bilezik asılmış kişilerin birlikte takibinin yapıldığını belirterek, bu kişilerin birbirlerine yaklaştıkları durumda polis güçleri ekiplerinin kadına telefonla ulaştığını ve hızlı tıpkısı şekilde yanına gittiğini söyledi.

Konuşmasında İstanbul Sözleşmesine değinen Soylu, “‘Bundan sonradan kadın cinayetleri artacak.’ Demin sabık senenin yani kamer itibariyle yüzdelik 7 altındayız. Tıpkı cinayet de fazla, benzeri momentum dahi fazla, bunu kabul etmemiz cins değildir. Amma gördüğünüz kabil bu işin İstanbul Sözleşmesiyle alakası bulunmayan. Biz öyle tıpkısı peygamberin ümmetiyiz ki tığ anca tıpkı gelenek, görenek sahibi atalarımızın, annelerimizin, babalarımızın bize verdiği öğretilerin sahibiyiz ki biz bu ivinti işiyle başa çıkacağız. Dünyaya bir Mütedeyyin ülkenin bunu lacerem başardığını ve elbette başarılabileceğinin örneğini da aynı bir tane vakayla karşı karşıya kalmadan öğreteceğiz inşallah. Bunu bile sağlayacağız. Bu konuda birlikte çokça gösterişli aynı himmet ortaya koyuyoruz.”

Aristokrat, atılganlık toplumu oluşturulabilmesi üzere ellerinden mevrut hep gayreti ortaya koyduklarını ve bu noktada uyuşturucuyla, kadına şiddetli kararlılıkla mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

(BİTTİ)

Share: