Gidiş Geliş canavarı ile 43 yıldır savaşım fail Prof. Dr. Ilıcalı’ya ‘trafik amca’ unvanı verildi

Gidiş Geliş canavarının kararttığı hayatlara akıbet yöneltmek üzere 43 yıldır verdiği mücadeleyi sürdüren Yanlışsız Fırka Erzurum sakat milletvekili İstanbul Ticaret Üniversitesi akademisyen ve Trafikte Ortak Bellek Derneği (TRAP) Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’ya memleketinde ‘Trafik amca’ unvanı verildi.

İstanbul’birlikte hayata geçirdiği ‘Trafikte banal vebal yoktur’ projesini Erzurum’a getiren Ilıcalı, “1986 yılında annem Behice ile babam Nazif Ilıcalı bulaşıcı geçidinden geçe araba çarptı ve öldüler. 1990’de Dünya Ilıcalı’nın babası olan ağabeyim Ergündüz ve eşi İlknur Ilıcalı Balıkesir- İzmir kişmiri uğrunda tırmanma şeridinde tırmanırken alın yönden abdestbozan ihlali fail ve aşırı hızlı gelen otomobilin çarpmasıyla yaşamını yitirdi. 1991 yılında da kuzenim Salih Erer Bolu’da aracının savrulmasıyla rahmeti oldu. Beni sevdiklerimden ayıran bu canavarla mücadelemi bundan böyle tören düzeni ve izleyicilerin verdiği ‘gidiş geliş amca’ unvanı ile ölene kadar sürdüreceğim” dedi.

“Trafikte Bayağı Vebal Yoktur” sloganıyla hesaplı trafik yetişek seminerlerinin Erzurum etabı Palandöken ilçesindeki Temiz Fazıl Kısakürek Hars Merkezi’nde yapıldı. Dürüst Tümen Erzurum çarkıt milletvekili İstanbul Tecim Üniversitesi Akademisyen ve HENDEK Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın koordinatörü olduğu projenin hem tanıtımı ve hem bile sürücülere yönelik eğitim verildi. Alelhusus lise öğrencilerinin iri rabıt gösterdiği seminerde trafik kurallarına uymanın hayatta var olmak üzere gerçek yöntem olduğuna aksan yapıldı.

43 yıldır ulaşım ve trafik konuları ile ilgilenen, üniversitede dersler veren, belediyelere, ilişik merkezi idarelere projeler geliştiren ve Türkiye Büyük Millet Meclisindeki görevi esnasından konuya ilgili teşri desteğine katkıda kâin, ülkemizin önde mevrut ulaşım ve trafik uzmanı yerine kabul edilen Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’ya memleketi Erzurum’da “Trafikte Küçük Vebal Yoktur” seminerinde “Trafik Amca” unvanı verildi.

Yakutiye Şehremini Mahmut Uçar’ın önerdiği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından tescil edilen ve sonuç olarak Erzurum Valisi Okay Memiş’in doğrulama etmesinden sonra salondaki eşhas eliyle gösterişli bire bir alkış ile bu unvan onaylandı. Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı 43 yılda gerçekleştirdiği akademik çalışmaları, aplikasyon projeleri ile erişim ve trafik alanında yürüttüğü çalışmalara çıktı Erzurum’dan aldığı Trafik Baba Yarısı unvanı ile sürdüreceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde Türkiye’nin herhangi bir hesabına duble yollar yapıldığını ve yapılmaya dahi bitmeme ettiğini ancak ölümlü gidiş geliş kazalarının bitmeme ettiğini tabir eden Ilıcalı, “Gidiş Geliş canavarına 5 fert verdim. Sanıyorum kim bu canavara yakınını vermeyen yok kabil. Maalesef parçalanmamış uyarılara rağmen vatandaşlarımız hayatını kaybediyor. Mecliste iki dönem milletvekilliğimde bu işe mesai verdim. Zira ben bu trafiğin bir zamanda mağduruyum. Annem ve babam sâri geçidinden geçe tıpkısı aracın çarpması sonucu rahmetlik oldular. Yine herkesin tanıdığı Dünya Ilıcalı’nın annesi ve babasını trafik kazasında kaybettik. Kuzenimi dahi yine gidiş geliş canavarı bizden ayırdı. Aranızda muhakkak bir numara dereceye mümasil olmasa de trafik kazası mağduru olanlarınız vardır. Yiğit polislerimiz trafiği düzene ahzetmek için ellerinden mevrut seçkin şeyi yapıyorlar. Tığ birlikte en son bu 2018 yılında dönemin Milli Eğitim Bilimi Bakanı Aydınlık Selçuk Komutan ile trafikle ilişik ayrımsız şanlı çalışmaları tıpkısı ele aldık. Milli Terbiye Bakanlığı’yla çalıştığım ticaret üniversitesi ortada ‘Trafikte siftinlik hatlar yoktur’ diye niteleyerek tıpkısı sosyal ağırlık projesi imzaladık. Burada uğur miniklere gidiş geliş bilinci monte etmek. Bu proje elden İstanbul’bile yürütülüyordu. Dedim kim memleketim Erzurum’de da bu projeyi hayata geçirmeliyiz. en son dedim kim benim de memleketim Erzurum ve Erzurum’a yayalım. Türkiye gelişiyor, çok fena hâlde işler yapılıyor ancak trafik kurallarına maatteessüf uymuyoruz. Trafik kurallarını toplumumuzda bilinçlendirmemiz geçişsiz. Trafikte kıytırık yazık yoktur. Bunun anlamı üstelik şudur. Trafik kurallarına harfiyen uymalıyız. Beni sevdiklerimden ayıran bu canavarla mücadelemi bundan hakeza protokol ve izleyicilerin verdiği ‘trafik amca’ unvanı ile ölene kadar sürdüreceğim” diyerek konuştu. – ERZURUM

Share: