Giresun olgun | Giresun’da DSİ projesi ile 7 bin 970 dekar tarımsal tarım arazisi henüz suya kavuştu

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Çap Akarsu İşleri (DSİ) Genel Müdürü Lütfi Akca, tamamlanan Şebinkarahisar Dönençay göleti sulaması projesiyle 7 bin 970 dekar tarımsal tarım arazisinin daha suya kavuştuğunu bildirdi.

Akca, yaptığı yazılı açıklamada, Şebinkarahisar ilçesine sınırlı Dereçiftlik köyü Kışla Deresi üstünde 2014 yılında Dönençay göletinin inşaatının tamamlandığını belirtti.

Bu öz üzerinde 1,82 hektometre ambarlama hacmine erbap, temelden 50 metre yüksekliğindeki gölet sebebiyle 7 bin 970 dekar zirai ekincilik arazisinin henüz suya kavuştuğunu anlatım fail Akca, şunları kaydetti:

“Şebinkarahisar ilçesinde çiftçilerimizin gündeş sulama hizmetlerimizden faydalanması ve sulu tarım ile birlikte yayın kaliteleri ve desenlerinin artması için 41 kilometre uzunluğunda bir sulama şebekesi inşa ettik. İnşa ettiğimiz bu lağım döşemi ile alay malay 7 bin 970 dekar araziyi suya kavuşturduk. Tamamladığımız bu yatırımımızla alay malay talih ekonomisine yıllık 14 milyon lira katkı sunmuş olacağız. Ülkemize ve Giresunlu vatandaşlarımıza hoş güzel olsun.”

Share: