Giresunlular, 101 sene ilk martir sakıt dedelerini Ankara Haymana’da andı

Ankara’nın Tembel ilçesinde Sakarya Meydan Savaşı sırasında martir olan 42. Giresun Gönüllü Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri üzere yapılan “Giresunlular Şehitliği”nde ihtifal programı düzenlendi.

İstanbul ve Giresun’dan gelen çok sayıda Giresunlu, Sakarya Kayran Muharebeleri sırasında martir olan 42. Giresun Gönüllü Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri amacıyla yapılan “Giresunlular Şehitliği”ndeki anma programına katıldı.

Kur’an-ı Ahi tilavetiyle başlayan programda, şehit Alparslan ve askerleri amacıyla dualar edildi, faydalı yemeği verildi.

Binbaşı Alparslan ve askerleri anısına sabık yıl açılan şehitlikteki programda ruh dolu anlar yaşandı.

Daha sonraları cidal döneminden kalan kurşun ve silahların vadi aldığı Çaldağ Müzesi gezildi.

Programa, Tembel Kaymakamı Muhammed Gürbüz, TBMM Milli Terbiye, Kültür, Bilgisizlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, YANLIŞSIZ Fırka Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Şayan Işıklı, DÜRÜST Tümen İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Tatır, Tirebolu Dernekler Federasyonu Başkanı İbrahim Aydın, Giresun, İstanbul ve Tirebolu’dan mevrut çok sayıda cemiyet temsilcisi, siyasi parti ilçe başkanları, divan üyeleri, muhtarlar, sivil cemiyet yapılış temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan, 1876’da Giresun’un Tirebolu ilçesi Cintaşı Mahallesi’nde doğdu.

Birinci Dünya Savaşı’na katılan Alparslan, Sakarya Meydan Savaşı’nde gönüllü kurduğu 42. Alay’ın komutanlığını yaptı. Binbaşı Alparslan, muharebenin son kalesi Tembel’da tahminî 50 silah arkadaşıyla şehit düştü.Share: