İç Anadolu’dan zelzele bölgesine yardımlar devam ediyor

Kırşehir, Kayseri, Nevşehir, Sivas, Niğde ve Yozgat’tan zelzele bölgesine yardımlar bitmeme ediyor.

Depremin meydana geldiği günden itibaren Kırşehir Valiliğinin başlattığı kampanya kapsamında sivil sosyete kuruluşları ve vatandaşların da katkılarıyla Aşıkpaşa Spor Salonu’nda toplanan 25 tır azık ve kışlık materyal, deprem bölgesine gönderildi.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğine bağlı odalar vasıtasıyla de 1 tır su, 4 tır yakıt, deprem bölgesine gezmek üzere yola çıkarıldı.

Birliğin kampanyası kapsamında 500 bin liralık dahi nakdi yardımda bulunuldu.

Kayseri

Kayseri Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde depremzedelere ısıdam aşındırmak dağıttı.

Tüm imkanları hareket bölgesi amacıyla seferber ettiklerini aktaran Büyükkılıç, “Depremde uymazlık gören vatandaşlara destek olmak amacıyla yanlarındayız. Depremzedelerin yaralarını aynı nebze olsun sarabilmek adına tüm kalbimizle, dualarımızla ve hep imkanlarımızla vatandaşlarımıza destek oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

MHP Kayseri İl Başkanlığı da zelzele bölgesine 6 tır müzaheret malzemesi göndererek yaraların sarılmasına katkıda bulundu.

MHP Genel Başbuğ Yardımcısı İsmail Özdemir, arkalama tırlarının Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesi Çatalhöyük, Söğütlü, Doğanlı, Karasanlar, Çiğli, Çınarlı köylerine ulaştığını belirtti.

Kahramanmaraş’ta Alparslan Türkeş Bulvarı Ocak ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü uğrunda asıl istihlak, yavru maması, bala bezi ve avrat hijyen malzemelerini vatandaşlara dağıttıklarını aktaran Özdemir, zor günlerin bütün alay malay atlatılacağını kaydetti.

Yardım tırları ile alay malay zelzele bölgesine MHP Kayseri Mebus Payidar Ersoy, MHP İl Başkanı Adnan İncetoprak ve el yönetimi, Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu ve Erciyes Rum Holding Art Yöneticisi Alpaslan Kalımlı Ertekin üstelik gitti.

MHP heyeti, yardımların dağıtılmasının ardından yer sarsıntısı bölgesinde Koordinatör Ilbay yerine görev işleyen Ilbay Gökmen Çiçek’i üstelik koordinasyon bölgesinde müzakere etti.

Erciyes Küçük Asya Holding’in, Kahramanmaraş’ta günlük 650 kişiye 3 el ısıdam kemirmek verilecek mutfağın kurulacağı vadi da belirlendi.

Nevşehir

Hacıbektaş Kaymakamlığında tıpkı araya mevrut kaza esnafı ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri öncülüğünde, sarsıntı bölgesine ulaştırılmak üzere 151 bin 500 lira toplandı.

Bu parayla gerçekleştirme edilen 1 tır su bölgeye gönderildi.

Ayrıca Hacıbektaş Belediyesince toplanan 2 tır besin bölgeye irsal edildi, ilçedeki un fabrikası aracılığıyla Adıyaman Besni’ye ve Hatay’ın İskenderun ilçesine 2 tır un gönderildi.

Sivas

Sivas Belediyesi bünyesinde hizmet veren fırında depremzedeler için günde 14 bin ekmek çıkarılıyor. Kükremek nedeniyle fahri vatandaşlar de fırın çalışanlarına paketleme ve yüklemede bindi verdi.

Deprem bölgesine bugüne kadar 3 tır ekmek ulaştırıldığı belirtildi.

Ulaş ilçesinden ise kaza ve uray işbirliğiyle başlatılan kampanya kapsamında Malatya’daki depremzedelere 3 tır arkalama malzemesi gönderildi.

Şarkışla’dan bile sıska bakliyat, pabuç, montgomer, çorap, oksijen ana makinası, odun, kömür, saffet ürünleri ve bala bezlerinden oluşan malzemelerin yüklendiği 4 tır ve haddinden fazla sayıda kamyonet birlikte deprem bölgesine makul yola çıktı.

Niğde

Niğde’üstelik Valilik ve şehremaneti koordinasyonunda depremzedeler için yardım toplanmaya bitmeme ediyor. Bu kapsamda hep 82 tır zelzele bölgesine gönderildi.

Ayrıca Niğde Belediyesi Aldatmak Fabrikası’nda günlük çıkarılan kestirmece 70 bin ekmeğin eke benzeri bölümü dahi afetzedelere ulaştırılmak üzere bölgeye iletiliyor.

Çamardı, Bor ve Çiftlik belediyeleri ile sivil sosyete kuruluşlarınca toplanan yardım malzemeleri birlikte bölgeye ulaştırılıyor.

Niğde Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği birlikte deprem bölgesine 350 soba gönderme etti.

Yozgat

Yozgat Belediyesi yer sarsıntısı bölgesine 4 tır su, un, ark gıda ve battaniye, Aydıncık Belediyesi de 2 tır yakacak gönderdi.

Share: